Kultura

Zmarł Karol Brej twórca ludowy ziemi jasielskiej

W czwartek 22 października w wieku 88 lat zmarł Karol Brej, znany twórca ludowy ziemi jasielskiej, polski rzeźbiarz, lutnik.

Zmarł Karol Brej twórca ludowy ziemi jasielskiej (fot. H. Szpyrka, Jaslonet.pl)
Urodził się w 1927 roku w Dobryni koło Cieklina, od 1952 roku mieszkał w Jaśle. Tworzył głownie w drewnie, ale także w glinie, cieście i wykonywał figury wapienne. Specjalizował się również w plecionkarstwie, wykonywał instrumenty muzyczne i rekwizyty kolędnicze. Jego dzieła znajdują się w wielu muzeach krajowych, m.in: MBL w Sanoku Nowym Sączu, Turku, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Jaśle oraz zagranicznych: Lipsku, Dreźnie, Koszycach i Paryżu.
Za największe dzieło artysty uważana jest szopka bożonarodzeniowa wystawiana w okresie świąteczno-noworocznym w kościele parafialnym w Bączalu Dolnym obrazująca sceny: Świętej Rodziny, przybycie pasterzy, zwierząt oraz Pokłon trzech Mędrców ze Wschodu. Fasadę szopki zdobi półplastyczna rzeźba anioła trzymający napis „Gloria in Excelsis Deo”. Dopełnieniem przedstawienia są liczne wypchane ptaki, w tym: sowa, jastrząb i drobna zwierzyna łowna np. łasica.
Zmarł 22 października 2015 w wieku 88 lat. Msza święta pogrzebowa została odprawiona 24 października tegoż roku w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Jaśle (parafia klasztorna oo. Franciszkanów), po czym spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym wOsieku Jasielskim.
• Tytuł Twórcy Ludowego nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
• Srebrny Krzyż Zasługi (1988),
• Zasłużony Działacz Kultury (2000),
• Zasłużony dla Kultury Powiatu Jasielskiego (2013),
• Zasłużony dla Kultury Polskiej (2014)
(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x