r e k l a m a
Kultura

Żywa szopka przy kościele oo. Franciszkanów przyciągnęła jaślan (foto)

Jak co roku ojcowie franciszkanie z Jasła wraz z młodzieżą franciszkańską przygotowali na parkingu przy sanktuarium żywą szopkę. W wigilijny wieczór życzenia wszystkim obecnym złożył o. Krzysztof Kozioł – gwardian klasztoru i proboszcz parafii w asyście Burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego oraz Mateusza Mijala, wokalisty z Jasła.

Żywa szopka przy kościele oo. Franciszkanów przyciągnęła jaślan (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Prezentowana od kilkunastu lat szopka jest miejscem spotkań jaślan w wigilijny wieczór, możliwością wspólnego kolędowania, a także dzielenia się opłatkiem. Każdego roku, młodzież franciszkańska przygotowuje jasełka, po których o 22 w klasztorze odprawiana jest pasterka dla dzieci. Dwie godziny później odbywa się tradycyjna pasterka dla dorosłych. W tym roku, jaślanie mieli okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu jaślanina Mateusza Mijala.
Żywa szopka przy kościele oo. Franciszkanów przyciągnęła jaślan (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)
Całe to wydarzenie ma na celu wprowadzenie mieszkańców Jasła w tajemnicę przyjścia na świat Zbawiciela, Jezusa Chrystusa i odtworzenie tego momentu, tak jak miało to miejsce 2000 lat temu.

Tradycja „żywych szopek” sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. W Krakowie pierwsza „żywa szopka” została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.
Galeria zdjęć
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
:) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
:)
Gość
:)

niestety, ale z roku na rok coraz gorsza organizacja…

Close
X