Przegląd mediów

Centra handlowe będą otwarte w niedziele

Zakaz handlu w niedziele zobowiązuje właścicieli do zamknięcia konkretnych sklepów, a nie całych placówek handlowych.

Centra handlowe będą otwarte w niedziele
Centra handlowe będą otwarte w niedziele

Mieszkańcy Podkarpacia obawiający się, że zakaz handlu w niedziele spowoduje całkowite zamknięcie centrów handlowych mogą spokojnie odetchnąć. Nic takiego się nie stanie, gdyż sieciowe placówki nie są miejscem, w którym odbywa się wyłącznie sprzedaż. Oferują one również usługi takie jak: siłownia, kino, restauracje czy kwiaciarnie, a to powoduje, że mogą być otwarte.

W kwestii centrów handlowych na Podkarpaciu zakaz handlu w niedziele obejmie przede wszystkim hipermarkety, salony odzieżowe, butiki, a także małe sklepy. Pomimo ograniczeń nowym przepisom nie będzie podlegać sporo placówek, począwszy od segmentu gastronomicznego, skończywszy na rekreacyjnym czy wypoczynkowym. Oznacza to, że mieszkańcy naszego regionu swobodnie skorzystają m.in. z restauracji, siłowni, kin, biur turystycznych, sal zabaw, dla dzieci, salonów masaży czy ośrodków kulturowych. Jak sprawa wygląda pod względem prawnym? – Faktycznie spora część działów usługowych będzie w niedziele czynna, natomiast sklepy wielkopowierzchniowe będą całkowicie zamknięte – wyjaśnia Marek Kasza, rzeszowski adwokat.

Podobną opinię wygłosiła Polska Rada Centrów Handlowych, która podkreśla, że „centrum handlowe to nie jeden olbrzymi sklep, a cała grupa punktów usługowo-handlowych”, które posiadając swą autonomię nie powinny być w niedziele zamykane. Organizacja podpiera się uzasadnieniem ustawodawcy zmian. To zdecydowanie dobra wiadomość dla mieszkańców z Podkarpacia, którzy lubią spędzać wolny czas poza domem. Pierwsza niedziele bez handlu przypada już na 11 marca.

Kamil Lech
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x