r e k l a m a
Przegląd mediów

Darmowe leki dla seniorów

Lista refundowanych leków pojawi się najpóźniej we wrześniu. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu została przegłosowana ustawa o bezpłatnych lekach dla osób starszych. Z refundacji będzie mógł skorzystać każdy, kto skończył 75 lat, bez względu na status materialny. – Mam nadzieję, że jak najszybciej będę mógł skorzystać z darmowych środków, bo nie mam pieniędzy na zakup większości specyfików zalecanych przez lekarzy – mówi pan Jan z Rzeszowa.

Osoby starsze czekają na zrealizowanie obietnicy rządu w zakresie dostęp do darmowych leków. Fot. Archiwum
Osoby starsze czekają na zrealizowanie obietnicy rządu w zakresie dostęp do darmowych leków. Fot. Archiwum

Z raportu firmy badającej rynek farmaceutyczny wynika, że ponad 1/3 emerytów nie realizuje swoich recept, bo ich na to po prostu nie stać. Nic w tym dziwnego, skoro ceny leków rosną szybciej niż koszt chociażby żywności, a już na pewno szybciej niż waloryzacje emerytur czy rent. – Przede wszystkim chcemy pomóc ludziom przewlekle chorym, którzy pomimo swoich schorzeń nie wykupują recept – zapowiada poseł Krystyna Wróblewska z PiS.

Prawo do wypisywania darmowych leków będą mieli głównie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i niektóre pielęgniarki. – Lekarze specjaliści nie będą mieć takich uprawnień, żeby nie wydłużać kolejki do nich. Poza tym lekarz pierwszego kontaktu wie, na co choruje jego pacjent i może zwrócić uwagę na to, które medykamenty może z sobą łączyć, a które nie. Ludzie starsi zażywają stanowczo za dużo leków, dlatego lekarz POZ powinien to kontrolować – wyjaśnia posłanka.

Rząd obiecuje, że będzie monitorował, czy właściwe leki znalazły się na liście refundowanej i czy rzeczywiście odpowiadają na potrzeby osób starszych. Priorytetem mają być droższe środki, z których zakupem seniorzy mają największy problem. Co trzy miesiące ministerialny wykaz będzie zmieniany, żeby dostosować go maksymalnie do pacjentów.

Magdalena Pachorek
Super Nowości

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close
X