r e k l a m a
Przegląd mediów

Dzieci dźwigają tornistry ważące nawet 12 kg!

Eksperci biją na alarm: waga plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10-15 proc. wagi dziecka. Dzieci w wieku 12 lat na plecach dźwigają średnio 8 kg. Zgodnie z zaleceniami, obarczeni takim ciężarem powinni ważyć… 80 kg. To niemal dwukrotnie więcej niż średnia waga dziecka w tym wieku! Efekt? Bóle pleców, a nawet zmniejszenie pojemności płuc i skrzywienie kręgosłupa.

Dzieci dźwigają tornistry ważące nawet 12 kg! (fot. Wit Hadło)

Średnia waga 12-letniego dziecka (6 klasa szkoły podstawowej) przy wzroście 140-156 cm wynosi 30-46 kg. Plecak takiego ucznia powinien ważyć od 3 do 5 kg. Niestety, jego waga zwykle jest znacznie większa.

– Ciężar tornistra powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. W przypadku dziecka ważącego 20 kg powinien wynosić maksymalnie 3 kg – mówi dr rehabilitacji ruchowej Krzysztof Kołodziej, kierownik Pracowni Fizjoterapii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Kontroluj plecak

Niestety, widok zgiętego wpół pod ciężarem książek dziecka to codzienność. Rolą rodzica jest kontrola tego, co dziecko do niego wkłada. Często okazuje się, że poza podstawowymi podręcznikami i zeszytami, dziecko nosi dodatkowe rzeczy: albumy, ulubione książki czy gry, które dodatkowo obciążają jego plecy.

Problemem jest także brak szafek na książki w szkołach, przez co dzieci zmuszane są do codziennego noszenia wszystkich podręczników. Ich zakup dla jednej klasy to koszt ponad 2 tys. zł, ale wciąż niewiele szkół decyduje się na nie. A szkoda, bo cierpią na tym najmłodsi. – Zbyt duża waga plecaka powoduje przeciążenie mięśni czy krążków międzykręgowych – ostrzega Kołodziej.

Nie jedno, a dwa

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa.

Istotną kwestią jest prawidłowe noszenie tornistra. – Bardzo często zdarza się, że plecak noszony jest na jednym ramieniu. To wpływa na napięcie jednej grupy mięśni obręczy barkowej, a w efekcie powoduje skrzywienie jednej strony ciała. Jeżeli już nie lubimy nosić tornistra na dwóch ramionach, ważne jest, aby co jakiś czas zmieniać ramię – wyjaśnia dr  Krzysztof Kołodziej. Rodzice z kolei powinni od małego uczyć dzieci prawidłowej postawy i ostrzegać przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Ewelina Nawrot
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
vv
vv
2023 lat temu

i co z tego czy kts reaguje czy ktos w szkole kontroluje

ok
ok
2023 lat temu

I co z tego wynika? Nic zupełnie nic. Jak dzieci nosiły ciężary na plecach – tak nadal będą nosiły.
A może by tak protest przeciw ministerstwu które obarcza dzieci tyloma książkami. Książki powinny pozostawać w szkole tak jak w krajach zachodnich.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x