r e k l a m a
Przegląd mediówWażne wydarzenia

Już teraz wykup potrzebne Ci leki. Pod koniec roku może ich nie być w aptece

Na przełomie roku w aptekach może brakować niektórych leków np. na astmę, padaczkę, serce czy cukrzycę. Kłopoty z zakupem mogą mieć chorzy cierpiący na astmę, biorący lek o nazwie Spiriva lub Berotec-N, krople na serce Milocardin, leczący padaczkę Lamitrinem lub Alzheimera – Exelonem.

 alt=
Już teraz wykup potrzebne Ci leki. Pod koniec roku może ich nie być w aptece (fot. Artur Getler)

Brakować może też przeciwzakrzepowego Fragminu lub insuliny Humalog na cukrzycę, czy Abilify stosowanej w leczeniu chorób psychicznych – przyznaje Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Skąd takie problemy? Od nowego roku o jeden procent obniżona zostanie marża hurtowa i apteczna na leki, w życie wejdzie też nowa lista leków refundowanych, czyli zmianie mogą ulec ceny medykamentów. Aptekarze sukcesywnie będą więc zmniejszać swoje zapasy, by w przypadku, gdy ceny leków obniżą się znacząco, stracić jak najmniej.

Warto wcześniej uzupełnić apteczkę

Pierwsze sygnały o brakach leków w aptekach już się pojawiają. – Ruch jest duży, bo coraz więcej jest infekcji, ale nie brakuje też co zapobiegliwszych chorych, którzy poszli do lekarza, by uzupełnić zapas branych na co dzień leków na choroby przewlekłe – mówi pani prezes.

– U mnie nie powinno brakować żadnych leków, bo biorę je w dużych pakietach, mam prawie cały czas insulinę Humalog, której co jakiś czas brakuje na rynku i pacjenci muszą sporo się za nią nabiegać – mówi prezes POIA w Rzeszowie. Dlaczego nie ma Humalogu? Ponieważ producent sprzedaje go tam, gdzie mu się bardziej opłaca, czyli poza granicami Polski.

Pytaj, gdzie kupisz lub zmień

Na szczęście dla chorych, farmaceuci mają modemowe połączenie z wszystkimi hurtowniami i w przypadku braku jakiegoś leku mogą sprawdzić, gdzie można się szybko zaopatrzyć i na kiedy sprowadzić lek. Mogą także sprawdzić, w której aptece lek jest dostępny dla pacjenta, więc nie będzie on musiał biegać po całym mieście by go dostać, tylko od razu może trafić pod dobry adres. Problemu nie będzie też w przypadku, gdy lek ma swój odpowiednik, bo można go w aptece zamienić. Gorzej jest z insuliną, do której chory jest ustawiony, lub lekami, których lekarz nie pozwala zmieniać.

Farmaceuci apelują więc, by wizyty u lekarza nie odkładać, namawiają do wcześniejszego zakupu leków. Podkreślają żeby nie panikować, ale nie zostawiać realizacji recept na koniec grudnia.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x