r e k l a m a
Przegląd mediów

Ksiegowa z TBS stanie przed sądem

Jaślanka oskarżona o kradzież ponad 200 tys. zł. W przyszłym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Krośnie rozpocznie się przewód sądowy ws. Ewy K. (42 l.) – księgowej, a potem kierownika Działu Finansowo – Księgowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Administratora Budynków Komunalnych w Jaśle.

Ksiegowa z TBS stanie przed sądem (fot. archiwum)

Oskarżona w latach 2004 – 2013 dokonała kradzieży pieniędzy w łącznej kwocie 237 245,72 zł w ten sposób, że pobierane z banku Pekao na podstawie wystawianych czeków pieniądze na bieżące potrzeby TBS-ABK przywłaszczała sobie. Ewa K. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów. Wobec podejrzanej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 10.

Z ustaleń śledczych wynika, że Ewa K. zatrudniona była od 1990 r. w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Jaśle, który w 1993 r. przekształcony został w spółkę TBS – ABK na stanowisku księgowej, a od 2010 r. została kierownikiem Działu Finansowo-Księgowego. Z racji zajmowanego stanowiska miała dostęp do elektronicznych kont bankowych spółki, a ponadto prowadziła podręczną kasę dla potrzeb realizowania wypłat gotówkowych. Na bieżące potrzeby spółki pobierano pieniądze z banku Pekao na podstawie czeków wystawianych na okaziciela. Czeki realizowane były nie tylko przez Ewę K., ale też przez innych pracowników spółki.

Wg śledczych podejrzana przywłaszczyła sobie ponad 230 tys. zł

Jak ustalono, Ewa K. nie ewidencjonowała wszystkich wypłat bankowych realizowanych na podstawie czeków, a jedynie fikcyjnie księgowała pobrane pieniądze na kontach kontrahentów, sztucznie pomniejszając w ten sposób zobowiązania spółki TBS-ABK wobec tych kontrahentów. Działając w ten sposób, Ewa K. w okresie od 2004 r. do marca 2013 r. zabrała w celu przywłaszczenia pieniądze w łącznej kwocie 237 245,72 zł.

W trakcie śledztwa ustalono również, że Ewa K., chcąc ukryć rzeczywisty stan kont bankowych spółki TBS-ABK, fałszowała dokumenty w ten sposób, że na oryginale nadesłanego z banku Pekao w Jaśle dokumentu w pozycji dotyczącej rachunku pomocniczego przerabiała rzeczywisty stan konta i z tak przerobionego dokumentu, sporządzając jego kserokopię, wytworzyła nowy dokument, który dołączała do dokumentów księgowych TBS-ABK jako autentyczne potwierdzenie salda.

Wioletta Zuzak
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OLEK
OLEK
2024 lat temu

Moim zdaniem w takich przypadkach powinno byc dostarczone jeszcze zdjecie tej Pani zeby kazdy widzial.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x