r e k l a m a
Przegląd mediów

Mieszkańcy doczekają się jasielskiego „Kopernika”?

Stworzenie nowoczesnego centrum nauki w Jaśle wydaje się być bliższe niż kiedykolwiek dotąd.

Mieszkańcy doczekają się jasielskiego „Kopernika”?
Mieszkańcy doczekają się jasielskiego „Kopernika”?

O stworzeniu w Jaśle Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości mówi się już od ponad dziesięciu lat. Istnieje spora szansa, że tym razem miasto otrzyma na ten cel odpowiednie środki finansowe. Obiekt miałby spełniać funkcje ośrodka edukacyjnego i wystawienniczego oraz, jak zapewniają władze miasta, służyć głównie dzieciom, młodzieży, seniorom oraz turystom.

Koncepcją centrum jest nawiązanie do największych ośrodków naukowych na świecie, w tym również warszawskiego „Kopernika”. Co więc w nim powstanie? M.in. strefa ekspozycyjna (przestrzeń do zwiedzania), mediateka (miejsce rozwijania zainteresowań, przegląd multimediów), pracownia aktywności społecznych (m.in. rozwój seniorów) oraz Centrum Coworkingowe (wspieranie lokalnej przedsiębiorczości). – Strefa edukacyjno-wystawiennicza oparta będzie na trzech wybitnych postaciach związanych z Jasłem: Ignacym Łukasiewiczu, Hugo Steinhausie i Rudolfie Weiglu – mówi Małgorzata Adamska-Chmiel z Urzędu Miasta Jasła. – Ponadto w obiekcie organizowany będzie szereg zajęć dla emerytów dotyczący np. nauki kupowania biletu na samolot – dodaje. Jak zapewniają władze miasta, w centrum każdy mieszkaniec Jasła znajdzie coś dla siebie, a samo miejsce może stać się nowym punktem edukacyjno-rekreacyjnym na Podkarpaciu.

Innowacyjne miejsce powstanie w obecnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Pomimo wielu lat niepowodzeń, szanse na jego stworzenie są dziś duże. Miasto już w czerwcu będzie aplikować do Regionalnego Programu Operacyjnego Podkarpacia o środki na ten cel. – Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to realizacja inwestycji rozpocznie się w 2020 r. – wyjaśnia Adamska-Chmiel.

Kamil Lech
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x