r e k l a m a
Przegląd mediów

Nastolatkowie z Jasła sprofanowali hostię. Jest decyzja sądu

Sąd w Krośnie podjął decyzję w głośnej sprawie profanacji hostii w Jaśle. Troje gimnazjalistów zostało uznanych winnymi obrazy uczuć religijnych. W efekcie zastosowany został wobec nich środek wychowawczy: zobowiązano ich do właściwego zachowania w miejscach kultu religijnego i odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów objętych tymże kultem.

Nastolatkowie z Jasła sprofanowali hostię. Jest decyzja sądu
Nastolatkowie z Jasła sprofanowali hostię. Jest decyzja sądu

– Sąd zobowiązał 16-latków do właściwego zachowania się w miejscach kultu religijnego oraz odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów kultu religijnego, zwłaszcza do hostii świętej – informuje portal nowiny24, powołując się na prowadzącego sprawę sędziego Artura Lipińskiego. Dlaczego taka, a nie inna kara? Wszystko ze względu na wiek całej trójki. Wobec osób poniżej 17-roku życia stosowane są środki wychowawcze lub – w przypadku wyjątkowej demoralizacji – poprawcze. Gimnazjaliści muszą teraz uważać na swoje zachowanie w miejscach kultu religijnego, by nie dopuścić się kolejnej obrazy uczuć. W innym wypadku kara może być bardziej dotkliwa.

Wyrok dotyczy sprawy, która zbulwersowała środowiska katolickie. W kwietniu bieżącego roku troje gimnazjalistów sprofanowało hostię podczas wieczornego nabożeństwa w kościele Ojców Franciszkanów w Jaśle. Dziewczyna i jej dwóch kolegów najpierw przyjęło komunię, by następnie wypluć ją i podeptać po wyjściu z kościoła. – Robili sobie żarty, udawali, że wieszają się na krzyżu i pstrykali sobie zdjęcia – mówili inni uczestnicy nabożeństwa. Zajście zgłoszono na policję, a młodzieży oprócz odpowiedzialności przed sądem, groziła ekskomunika.

Fakt.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x