Przegląd mediów

Nie masz telewizora? I tak zapłacisz!

Abonament RTV zostanie zniesiony, a w jego miejsce wprowadzona zostanie opłata audiowizualna. Płacisz rachunek za prąd? Już w przyszłym roku zostanie do niego doliczona opłata audiowizualna, która zastąpi dotychczasowy abonament RTV. Z obowiązku płacenia nikt nie zostanie zwolniony, nawet jeżeli nie ma telewizora czy odbiornika radiowego.

W przyszłym roku nie będziemy płacić już abonamentu RTV, a w zamian dostaniemy opłatę audiowizualną. Fot. Wit Hadło
W przyszłym roku nie będziemy płacić już abonamentu RTV, a w zamian dostaniemy opłatę audiowizualną. Fot. Wit Hadło

Prawie gotowy jest projekt ustawy o mediach publicznych. Miałyby być one finansowane nie jak dotąd z abonamentu RTV, a z opłaty audiowizualnej. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, twierdzi, że dzięki temu na TVP i Polskie Radio i Polską Agencję Prasową można byłoby pozyskać 1,5 mld zł. Media publiczne i agencja miałyby być przekształcone w narodowe instytucje kultury, które funkcjonowałyby na podobnych zasadach jak Opera czy Filharmonia Narodowa, czyli instytucja niekomercyjna i niemająca charakteru spółki.

Zniknie obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. W zamian od każdego gospodarstwa przy rachunku za prąd będzie pobierana opłata audiowizualna. Na razie nie wiadomo, ile będzie wynosiła ta opłata. Wcześniej rząd PO-PSL wprowadził na 2016 rok abonament w wysokości 22,90 zł miesięcznie (rocznie 247 zł). Jednak rząd PiS chce to zmienić i opłata audiowizualna prawdopodobnie wyniesie 11 zł miesięcznie (rocznie 123 zł).

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Mariusz Andres
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x