Przegląd mediów

Nie wszystko co kolorowe, jest dobre dla zdrowia

Eksperci alarmują: – W podróbkach popularnych zestawów do robienia ozdób są szkodliwe związki. Moda na noszenie bransoletek, wisiorków i innych drobiazgów wykonanych z kolorowych gumek recepturek trwa w najlepsze.

Nie wszystko co kolorowe, jest dobre dla zdrowia (fot. archiwum)

W sklepach można kupić całe zestawy do własnoręcznego wykonania takich gadżetów. Sęk w tym, że oprócz oryginalnych produktów, na rynku są dostępne podróbki z Chin, które są groźne dla zdrowia dzieci. Naukowcy wykryli w nich substancje, które mogą prowadzić do alergii, a nawet bezpłodności.

Badania wykazały, że niektóre podróbki zawierały aż 50 proc. ftalanu, podczas gdy ich dopuszczalna norma w produktach wynosi 0,1 procent! Naukowcy twierdzą, że użytkowanie ozdób zawierających wyższy poziom ftalanów może prowadzić do przedwczesnego dojrzewania dziewczynek, a w konsekwencji nawet do bezpłodności.

Najczęściej jednak noszone przez pociechy bransoletki, które zawierają szkodliwe substancje, są przyczyną problemów skórnych pod postacią rumienia, obrzęku, wysięku, czy pojawiania się strupków i złuszczania skóry. Często tym objawom towarzyszy silny świąd. Wszystko przez przenikanie toksyn i chemikaliów przez cienką skórę dziecka. Ftalany mogą przedostawać się do organizmu również przez płyny ustrojowe, takie jak ślina i pot. – Stosowanie gumek noszonych na nadgarstkach i okolicach kostek może również z powodu ucisku spowodować zaburzenia krążenia w kończynach – mówi pediatra z Rzeszowa.

Kupując modne zestawy gumek, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim na opakowaniu musi się znajdować znaczek CE, oznaczający, że produkt spełnia wymogi unijne. Ważna jest też cena. Oryginalne zestawy kosztują co najmniej 50 zł. Podróbki kupimy już za 15 zł. No i ważne, gdzie dokonujemy zakupu. Wybierajmy sklep, a nie bazar czy targ.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x