Przegląd mediów

Nie wynajmujcie lokali oszustom

Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej apeluje do właścicieli lokali o rozważny wynajem pomieszczeń dla firm, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe.

Nie wynajmujcie lokali oszustom (fot. B. Myśliwiec)

„Zdrowotne„ garnki, „cudotwórcze” kamizelki masujące i fotele rehabilitacyjne, „lecznicze” łóżka i kołdry, „bakteriobójcze” środki czystości i odkurzacze, za które trzeba zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Lista towarów oferowanych w sprzedaży bezpośredniej stale się wydłuża, rosną także ceny produktów, po które klienci nigdy by nie sięgnęli, gdyby ich sprytnie nie zmanipulowano.

Do redakcji Super Nowości regularnie docierają sygnały od osób starszych, które padły ofiarą sprzedawców specjalizujących się w handlu bezpośrednim. Skuszeni zaproszeniem do przyjścia na bezpłatny pokaz do restauracji i szkół, ulegli namowom sprzedawców i kupili towary, na które ich nie stać. Sytuacje bywają dramatyczne, gdy emeryci i renciści utrzymujący się z niewielkich świadczeń muszą miesiącami spłacać kredyty wielokrotnie przekraczające ich miesięczne dochody.

– Zaniepokojeni znacznym nasileniem nieuczciwych praktyk stosowanych przez nieliczną, ale bardzo widoczną na rynku grupę firm sprzedaży bezpośredniej, podjęliśmy inicjatywę mającą na celu zminimalizowanie tychże działań i ochronę praw konsumentów, w szczególności osób starszych. Apelujemy do instytucji o skrupulatną ocenę, czy proponowane spotkania lub imprezy zewnętrzne pozostają w zgodzie z głównym przeznaczeniem i rolą danej placówki, a przede wszystkim, czy odbędą się one z poszanowaniem prawa, uniwersalnych zasad etyki i współżycia społecznego. O rozważną weryfikację partnerów biznesowych apelujemy również do banków, które otwierają linie kredytowe dla klientów firm sprzedaży bezpośredniej, oferujących drogie produkty w sprzedaży ratalnej – mówi Mirosław Luboń, dyrektor generalny PSSB.

Apel PSSB oraz instytucji i organizacji zaangażowanych w ochronę praw konsumentów, skierowany do placówek wynajmujących pomieszczenia na imprezy organizowane przez partnerów zewnętrznych, jest wynikiem spotkania „Etyka i dobre praktyki w sprzedaży bezpośredniej”. Uczestniczący w zainicjowanym przez PSSB spotkaniu przedstawiciele instytucji i reprezentanci stowarzyszenia zgodnie uznali, iż należy piętnować nieuczciwe praktyki firm sprzedaży bezpośredniej, jednocześnie nie szkodząc przedsiębiorstwom działającym zgodnie z prawem i respektującym prawa konsumentów, które na rynku są w zdecydowanej większości.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali wolę połączenia sił i zintensyfikowania działań w walce z nieuczciwymi praktykami wobec osób starszych. Apel do placówek wynajmujących pomieszczenia na imprezy organizowane przez partnerów zewnętrznych jest jednym z pierwszych działań podjętych przez PSSB i instytucje zaangażowane w ochronę praw konsumentów.

Małgorzata Rokoszewska
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x