Przegląd mediówWażne wydarzenia

Nowe Podkarpacie: Odblaski to nie obciach

Wielu uczniów szkół z powiatu jasielskiego chodzi do szkół nieoświetlonymi poboczami. Jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześniej, dzieci w szarych ubrankach są niewidoczne dla kierujących. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci nosiły odblaski.

Józef Biernacki, prezes JKMiRD (fot. archiwum JKMiRD)

Dziecko mając światełko odblaskowe jest widziane przez każdego kierującego pojazdem. Po zapadnięciu zmroku dziecko z odblaskiem będzie widoczne z odległości nawet 1 km.

Dzieci ze szkół podstawowych powiatu jasielskiego otrzymają odblaski w ramach akcji „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Dystrybucją materiałów edukacyjnych zajął się Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

– Realizację programu rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2007/2008. Do chwili obecnej rozprowadziliśmy ponad siedem tysięcy odblasków, które co roku docierają do dzieci klas pierwszych szkół podstawowych powiatu jasielskiego i nie tylko, ponieważ w 2009 roku prawie 1400 pakietów edukacyjnych trafiło do powiatu przemyskiego – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. – Ta akcja zastępuje edukację dzieci i młodzieży w naszych szkołach, gdyż nie ma programu z wychowania komunikacyjnego. Jest to element zastępczy. Jeżeli do policyjnych działań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego włączą się inne instytucje i stowarzyszenia to będziemy mieli wspólny pozytywny wynik w postaci braku drogowych dramatów z udziałem najmłodszych. Ktoś kiedyś powiedział, że światełka odblaskowe to obciach. To nie obciach, ale obowiązek wynikający z prawa o ruchu drogowym – dodaje.

W bieżącym roku szkolnym Grupa LOTOS S.A. przekazała ponad 1300 pakietów edukacyjnych i światełek odblaskowych. W najbliższych dniach trafią one do uczniów klas pierwszych wszystkich szkół podstawowych powiatu jasielskiego, przedszkola miejskiego przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle (osiedle „Gamrat”) oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. – Poniekąd poczuwamy się do odpowiedzialności jako producent paliw, które wprawiają w ruch pojazdy. Takie akcje są nam bliskie. Jednak to kierowcy są najbardziej odpowiedzialni za uczestnictwo w ruchu drogowym. My mogąc wspomóc taką akcję z przyjemnością to robimy. Każde najmniejsze życie uratowane w ten sposób, cieszy nas – przyznaje Robert Bialik, prezes LOTOS Jasło S.A.

W ramach pakietu edukacyjnego dziecko otrzyma: książeczkę edukacyjną, grę planszową, naklejki odblaskowe na tornister, dyplom „małego uczestnika ruchu drogowego”, zakładkę do książki, płytę CD z dwoma grami planszowymi oraz prezentacją multimedialną programu oraz odblaskową maskotkę „delfinka” wykonaną z ergonomicznych materiałów.

mm
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aaa
aaa
2024 lat temu

ostatnio widzialem odblask w markecie za 5 zl albo nawet 10zl…nie popieklo kogos??

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x