Przegląd mediów

Nowy CEPiK sparaliżuje urzędy?

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje uruchomienie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Fot. Bogdan Myśliwiec
Nowy CEPiK sparaliżuje urzędy? (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Nowy system ma usprawnić pracę m.in. wydziałów komunikacji. Będzie można w nim sprawdzić on-line informację o punktach karnych i badaniach technicznych pojazdów. Pracodawcy będą mogli sprawdzić w CEPiK-u czy pracownicy, którym przekazują samochody służbowe posiadają aktualne uprawnienia.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system informatyczny zawierający informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce oraz kierowcach posiadających polskie prawo jazdy. Znajdują się w nim m.in. dane pojazdów, informacje o dokumentach, właścicielach, kradzieżach pojazdów czy ubezpieczeniu OC. W systemie gromadzone są także dane o osobach, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdów lub nieposiadających uprawnień, a na których sąd nałożył zakaz siadania za kierownicą.

Nowy system CEPiK ma ruszyć 4 stycznia 2016 r. i ma on zacząć służyć nie tylko służbom i urzędnikom, ale obywatelom. Zwiększenie liczby danych oznacza jednak to, że dużo więcej podmiotów niż obecnie będzie zobowiązanych do aktualizowania go.

– Jedną z funkcji, która ma się znaleźć w CEPIiK-u jest opcja „Sprawdź szkołę jazdy” pozwalającą na ocenę oraz porównanie szkół kształcących przyszłych kierowców. Problem w tym, że czasu na wprowadzenie nowego systemu jest już bardzo mało, a nie jest on wcale gotowy – dowiadujemy się nieoficjalnie od jednego z urzędników samorządowych.

Według nowych wytycznych, obowiązek niezwłocznego wprowadzania danych będą miały: wydziały komunikacji, organy kontroli ruchu drogowego, stacje kontroli pojazdów, ośrodki szkolenia kierowców, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego oraz sądy i firmy ubezpieczeniowe. W skali kraju to tysiące użytkowników. Twórcy CEPiK 2.0 założyli, że system zadziała, testów ogólnopolskich jednak nie przeprowadzono.

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy, a którzy na co dzień zajmują się wydawaniem praw jazdy i dowodów rejestracyjnych nie kryją, że mają obawy co do tego, czy system w styczniu zadziała.

– Po cichu liczymy, że system zostanie wdrożony jednak z opóźnieniem, albo chociaż będzie temu towarzyszył okres przejściowy, tak aby i petenci i my nie musieli się denerwować – dodaje urzędnik z powiatu tarnobrzeskiego.

mrok
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x