Przegląd mediów

Obowiązkowe badania dla kierowców po 60.?

Ministerstwo Infrastruktury oraz Unia Europejska chcą wprowadzić nowe przepisy… Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie w Polsce wprowadzony zostanie obowiązek badań lekarskich dla kierowców po 60. roku życia. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drodze poprzez weryfikację m.in. wzroku i słuchu osób za kółkiem.

Obowiązkowe badania dla kierowców po 60.?
Obowiązkowe badania dla kierowców po 60.?

Aktualnie obowiązujące przepisy w naszym kraju nie przewidują konieczności okresowego powtarzania badań lekarskich przez kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy bezterminowo. Oznacza to, że uprawnień nie może stracić np. 80-latek z pogarszającym się stanem zdrowia, w tym wadą wzroku czy słuchu. Jak informuje „Rzeczpospolita”, w związku z tym resort infrastruktury zaczął prowadzić intensywne prace nad nowymi wytycznymi, które wprowadziłyby restrykcje dla kierowców-seniorów w postaci badań.

Czy słusznie? – Najważniejsza jest samokontrola, ale myślę, że taki obowiązek nie miałby negatywnego wpływu na badane osoby – mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w WORD w Rzeszowie. – Chodzi w końcu o poprawę bezpieczeństwa na drodze – dodaje. Równolegle nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Unia Europejska, która chce, aby nowy obowiązek dla starszych kierowców funkcjonował na terenie całej Wspólnoty. Nie wiadomo jeszcze, jak często kierowcy musieliby podlegać badaniom.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Kamil Lech
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x