Przegląd mediów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

31 sierpnia zacznie obowiązywać nakaz noszenia odblasków po zmroku. Z końcem bieżącego miesiąca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pieszych poruszających się po terenie niezabudowanym. Będą oni mieli obowiązek posiadania przy sobie elementów odblaskowych.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Nowe rozporządzenie to efekt uchwalonej rok temu przez Sejm nowelizacji ustawy dotyczącej prawa o ruchu drogowym. Ma ono na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. Najechanie na pieszego stanowi ponad 25 procent wszystkich wypadków. W skali roku jest to ponad 10 tysięcy nieszczęść, w wyniku których ginie nawet półtora tysiąca osób, a ponad 10 tysięcy zostaje ranne.

Aby zapobiegać takim wypadkom, prowadzonych było wiele kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które zachęcały do noszenia przez pieszych elementów odblaskowych. Do tej pory ustawa prawo o ruchu drogowym zobowiązywała do noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym wyłącznie przez osoby do 15. roku życia. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji obowiązek używania tych elementów dotyczyć będzie wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym.

W uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji podkreśla się, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego obywatela. Koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zaś niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Projekt ten nie spowoduje obciążenia dla budżetu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Małgorzata Rokoszewska
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x