Przegląd mediów

Pierwsza dostawa konopi medycznych

Pierwsza dostawa konopi medycznych obejmująca susz zawierający około 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD trafiła do Polski. Na razie jej jedynym dystrybutorem będzie jedna hurtownia farmaceutyczna. – Zamówić w niej jednak może każda apteka, do której zgłosi się pacjent z receptą na ten specyfik – mówi dr farm. Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Susz będzie dostępny, tylko po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza (może ją wypisać każdy, oprócz lekarza weterynarii), w porcjach 5, 10 i 15 gramowych. W cenie ok. 65 zł za gram, bo doliczono doń 23 proc. stawkę VAT. Do tego potrzebny będzie zakup waporyzatora, w cenie 1 tys. zł, bo zalecana jest waporyzacja suszu, a nie jego palenie, które powoduje stratę leczniczych właściwości. – Procedura zamówienia leku trochę potrwa, ale w sytuacji gdy będzie on potrzebny „na cito”, można będzie skorzystać z pośrednictwa konińskiego Centrum Konsultacyjnego – mówi prezes Samborska.

Farmaceutka dodaje, że szkolenia farmaceutów i lekarzy dotyczące medycznej marihuany jeszcze się nie zakończyły (prowadzi je Polish Institute of Medical Cannabis. Są nawet w początkowej fazie, nie przeszkadza to jednak w wystawianiu czy wydawaniu medykamentu. – Rzeszowscy lekarze doskonale radzili sobie z będącym już na rynku Sativexem, specyfikiem na bazie marihuany, dostępnym przy leczeniu padaczki lekoopornej, poradzą sobie także z wchodzącym na rynek suszem konopi – mówi. – Szczególnie lekarze onkolodzy, neurolodzy czy zajmujący się terapią bólu, anestezjolodzy.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x