Przegląd mediów

PNIG Jasło szuka ropy i gazu w Karpatach

PNiG Jasło (fot. pnig.jaslo.pl)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna poszukiwania ropy i gazu w Karpatach. W Niebieszczanach w piątek ruszyło wiercenie otworu o głębokości prawie 5 km – powiedziała PAP Ewa Król z sanockiego oddziału firmy.

Na razie dowiercono się do głębokości ponad 25 m.

Król wyjaśniła, że koncesję na poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Bieszczadach PGNiG uzyskała w czerwcu 2007 r.

„Wtedy też zawarliśmy umowę na poszukiwanie złóż z firmami: Eurogas Polska i Energia Bieszczady. Nasza firma jest głównym operatorem i mamy 51 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu, Eurogas 24 proc., a Energia Bieszczady 25 proc.” – powiedziała.

Wykonawcą prawie 5-kilometrowego odwiertu będzie zakład Poszukiwań Nafty i Gazu Jasło. Samo wiercenie na taką głębokość potrwa około pół roku. Jak podkreśliła Król, tak głębokie wiercenie jest potrzebne, bo Karpaty są trudnym terenem do poszukiwań złóż ropy i gazu.

„Zanim przystąpiliśmy do wiercenia w Niebieszczanach, geodeci przeprowadzili wiele badań i analiz, które wskazały właśnie to miejsce. Mamy nadzieję, że odwiert będzie sukcesem i odkryjemy jakieś złoże. Już podczas samego procesu wiercenia będziemy na bieżąco analizować, czy +idziemy+ w dobrym kierunku” – zaznaczyła Król.

Jeśli uda się odkryć złoże gazu lub ropy, to potrzebne będą kolejne minimum trzy lata na zbudowanie infrastruktury do jego eksploatacji.

„Projekt zakłada, że odwiert w Niebieszczanach będzie kosztował ok. 55 mln zł, ale nigdy nie wiadomo, na jakie trudności natrafimy, więc kwota ta może ulec zmianie” – zastrzegła Król.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zajmuje się poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W skład grupy kapitałowej PGNiG wchodzą 34 spółki.

Źródło: PAP

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
2024 lat temu

To teraz o. rydzyk wierci za ropą w Karpatach?!

ty
ty
2024 lat temu

tak, tak rozpocznijmy teraz „inteligentne” komentarze, bo oczywiście „źle” się stało że jasielska firma wygrała przetarg i będzie realizowała wiercenie, poplujmy sobie jadem i będzie świetnie ;D, gratulacje dla firmy za zdobycie tego projektu ;D

zorba
zorba
2024 lat temu

do /ja/ . Jak niemasz co pisać to nie udzielaj komentarza.
I poczekaj na swój dojrzały wiek, zaczniesz pracować to zrozumiesz.
ps. to wspaniałe jak jaka kolwiek firma Jasielska ma pracę. Pozdrówka z NL.

m
m
2024 lat temu

mamy duzo gazu i geotermi tylko zeby polska go wykorzystala bylo by fajnie a po drugie zebysmy mieli tanszy gaz ale to chyba nie,mozliwej

tak dalej
tak dalej
2024 lat temu

za pół roku się dowiercą do złoża,po pół roku eksploatacji odwiert zakorkują,bo ktoś z nawiedzonych stwierdzi,że się nie opłaca.Tak zrobiono z kilkudziesięcioma eksploatowanymi odwiertami na Podkarpaciu i nie tylko.W strukturach PGNiG powstała ekstra firma do likwidacji czynnych,średnio i małowydajnych,ale wydajnych odwiertów/m.innymi :Węglówka,Brzezówka,Osobnica,Potok,Folusz,Harklowa/
Bogatszym opłaca się jeść łyżeczkami,biedni muszą całymi łyżkami.

szejk saper
szejk saper
2024 lat temu

na moim polu taką dziurę wykopali :<

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x