Wiadomości

Święto braci górniczej. PNiG Jasło podsumowuje roku

W Jasielskim Domu Kultury odbyły się wczoraj obchody barbórkowe. Jak co roku przedsiębiorstwo Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło obchodziło Dzień Górnika Naftowca.

Jan Kruczak, Prezes Zarządu PGNiG Jasło Sp. z o.o.
Jest to już tradycyjne święto, podsumowujemy cały rok pod względem produkcyjnym i ekonomicznym, ale również wszystkie firmy górnicze przedstawiają swoje plany na najbliższe lata – mówi Jan Kruczak, Prezes Zarządu PNiG Jasło Sp. z o.o.
Po okresie kryzysu gospodarczego – jak zauważa prezes Kruczak – nie nastąpił jeszcze wzrost koniunktury na światowych rynkach poszukiwawczych, jasielskie przedsiębiorstwo może jednak ten rok uznać za udany.
W roku 2010 wykonano prace na 23 otworach wiertniczych w kraju. Załogi jasielskiego PNiG pracowały również w Rosji (rekonstrukcje odwiertów o głębokości 5-6 tys. metrów), w Libii (wykonano 6 odwiertów do 2 tys. metrów), w Niemczech i ostatnio w utworzonym nowym oddziale w Czechach, gdzie wykonywane są rozpoczęte w listopadzie dwa otwory.
Prace wiertnicze prowadzone przez PNiG Jasło Sp. z o.o.
Mimo niepewnych pierwszych kwartałów roku, gdzie wykorzystanie potencjału technicznego wyniosło mniej niż 50%, ostatni przyniósł radykalną poprawę. Większość urządzeń wiertniczych i serwisów okołowiertniczych zostały zaangażowane w pracę, co pozwoliło osiągnąć cele założone w planie działalności spółki.
Pokryzysowa odwilż
Po okresie światowej recesji, która dotknęła również rynek usług wiertniczych, Zarząd spółki PNiG Jasło liczy na ożywienie, między  innymi w związku z rozpoczęciem poszukiwań i eksploatacją złóż gazu łupkowego.
Rozszerza się nowy obszar poszukiwań za gazem łupkowym, tzw. shale gas. Kilkudziesięciu operatorów rozpoczyna proces poszukiwawczy od przyszłego roku. Chcemy zaangażować w tym kierunku kilka naszych ciężkich urządzeń – mówi Jan Kruczak – Kilkadziesiąt milionów złotych przeznaczymy w najbliższym roku na zakup dodatkowych, nowych, ciężkich urządzeń pod te projekty shale gas – dodaje.
Odznaki dla zasłużonych
Oprócz podsumowania roku i przedstawienia planów na przyszłość, Dzień Górnika Naftowca to odpowiedni moment na podziękowania za współpracę oraz długoletnią służbę dla polskiego górnictwa. Odznaczono najbardziej zasłużonych. Kilku osobom przyznano wyższe stopnie górnicze.
Dzień Górnika Naftowca, wręczenie odznaczeń
Pełna lista odznaczonych (dokument .doc)
Obchody Dnia Górnika Naftowca uświetnił koncert Eleni.

Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o. to jeden z wiodących polskich kontraktorów wiertniczych. Spółka oferuje szerokie spektrum usług wiertniczych związanych z poszukiwaniami i eksploatacją surowców mineralnych. Założona w 1953 roku firma jest jedną ze spółek podstawowych Grupy Kapitałowej PGNiG (100% udziałów posiada Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA).

W. Żebracki
Jaslonet.pl

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miki
miki
2024 lat temu

za takie firmy jak PNiG to tylko trzeba trzymać kciuki. Jakby nie oni to Jasełko byłoby kolejnym PiSiorskim rolniczym grajdołkiem 😉 Powodzenia nafciarze!

ooooooo
ooooooo
2024 lat temu

ale dzis malo komentarzy ani sie ludzie nie zala jakie ulice ichodniki zasniezonechwalcie czarneckiego

jaślak
jaślak
2024 lat temu

powodzenia i najlepsze życzenia dla jasielskich wiertników i dla czerneckiego 🙂

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x