Przegląd mediów

Podniosą VAT do 24 procent

Budżet się wywraca, rząd wyciągnie ręce po nasze pieniądze. Wpływy do budżetu w pierwszych miesiącach tego roku są znacznie mniejsze niż oczekiwano. Mało tego, są też znacznie mniejsze niż wydatki. Jak tak dalej pójdzie cały budżet się wywróci. Wtedy rząd sięgnie do naszych kieszeni. Jednym z możliwych ruchów będzie podniesienie VAT-u do 24 procent.

Podniosą VAT do 24 procent (fot. archiwum)

W ciągu stycznia i lutego rząd wydał ze swojej kasy o 21 mld zł więcej niż do budżetu wpłynęło. W sumie w budżecie na 2013 rok rząd zaplanował sobie 35 mld zł “mank”, czyli deficytu budżetowego. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy wykorzystano 21 mld, czyli ponad połowę deficytu przewidzianego na cały rok. Według wyliczeń ekonomistów, jeśli sytuacja się utrzyma, to w sumie w naszym budżecie deficyt będzie dwukrotnie większy niż planowano i cały budżetowy plan się zawali.

Taki scenariusz spowoduje wzrost zadłużenia państwa, z kolei jeśli ono osiągnie poziom 55 procent produktu krajowego brutto (PKB), to wtedy zostaną uruchomione drastyczne środki zapisane w Konstytucji. Pierwszym z nich będzie zagarniecie przez rząd do budżetu skałek z OFE. Tym samym środki jakie od naszych pensji są potrącane na rzecz Otwartych Funduszy Emerytalnych (II filar) zasiliłyby budżet.

Drugi krok to głębsze sięgnięcie do naszych kieszeni przez podniesienie podatku VAT do poziomu 24 procent. W ten sposób polski VAT byłby jednym z najwyższych w Europie i na świecie. VAT wyższy o 1 procent to oczywiście większe wydatki z naszych portfeli podczas zakupów wszystkich towarów i usług.

***
Nawet jeśli nie przekroczymy progu zadłużenia, to i tak pieniędzy w budżecie brakuje, i dziura w państwowej kasie tylko się powiększa. Rząd będzie musiał gdzieś poszukać brakujących pieniędzy. Czy ktoś wierzy, że po brakujące pieniądze władza sięgnie do własnej kieszeni?

Artur Getler
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marc
Marc
2024 lat temu

To chore, jeśli podniesie podatki to podniesie też wydatki (im wszystko uchodzi na such- władza! )i znowu zadłużenie wzrośnie 🙂 itd…

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

24?? od razu walimy na 25%…a co!

ala
ala
2024 lat temu

to pisoska propaganda , kazdy wie ze wszystko za rzadów PO tanieje a place rosną .

suchy38
suchy38
2024 lat temu

Ala ty se chyba jaja robisz POewnie masz posadkę z PO

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x