Przegląd mediów

Prąd drożeje pomimo obietnic rządu

Prąd drożeje pomimo obietnic rządu

Trwa wielki bałagan z cenami energii elektrycznej. Odbiorcy indywidualni już płacą wyższe rachunki. Przedsiębiorcy podnoszą stawki usług.

Były zapewnienia premiera, obietnice rządu i nawet specjalna ustawa mająca „zamrozić” ceny energii elektrycznej. W wielu przypadkach na nic to wszystko się zdało, gdyż część gospodarstw domowych …już otrzymało wyższe rachunki. Większe koszty ponieśli także przedsiębiorcy z Podkarpacia, a samorządy w tym m.in. Rzeszów wciąż nie wiedzą ile zapłacą za prąd w styczniu. Cały galimatias odbija się także na szpitalach czy komunikacji miejskiej.

Jeszcze pod koniec grudnia rządzący przyjęli ustawę o obniżeniu akcyzy na energię elektryczną. Oznacza to, że od stycznia względem ubiegłego roku wysokość rachunków za prąd miała zostać niezmieniona. Mimo zapewnień resortu energii o rozwiązaniu problemu, wciąż jednak brakuje rozporządzenia, które szczegółowo pokazałoby jak realizować zapisy ustawy. Dokument ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach, lecz od stycznia obserwujemy spore zamieszanie.

Wielu odbiorców indywidualnych otrzymało już wyższe rachunki za prąd. Mowa np. o klientach innogy Polska. Jak podaje TVN 24 „firma 21 grudnia ubiegłego roku, a więc jeszcze przed przyjęciem nowych przepisów, wysłała do swoich klientów listy z nowym, wyższym cennikiem. Zgodnie z nim opłata za 1kWh (kilowatogodzina) energii wyniesie 0,3819 zł. Dla porównania wcześniej było to 0,3397 zł.” Postanowiliśmy skontaktować się z firmą i zapytać o jej stanowisko. – Od 1 stycznia innogy Polska rzeczywiście wprowadziła nowe stawki opłat za energię elektryczną, co ma związek ze wzrostem cen energii na rynku hurtowym – mówi Paweł Blados z biura prasowego Innogy Polska. – Obecnie analizujemy rozwiązania zaproponowane w ustawie dla zniwelowania wzrostów cen energii – dodaje. Mimo wszystko, klienci którzy otrzymali wyższe rachunki muszą je zapłacić.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Kamil Lech

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x