Przegląd mediówWażne wydarzenia

Rachunki za prąd wzrosną nawet o 20 zł miesięcznie!

Szykuje się kolejna podwyżka cen energii elektrycznej. Podwyżki za prąd będą dotyczyć 15 mln klientów indywidualnych. Tym razem winę za to ponosi obecny rząd, a konkretnie Waldemar Pawlak, minister gospodarki, który podpisał w ub. tygodniu rozporządzenie, które od 1 stycznia 2013 roku obcina dopłaty dla elektrowni spalających drewno wysokiej jakości.

fot. Wit Hadło (kliknij aby powiększyć)

Jeszcze bardziej dotkliwe będą ekologiczne obostrzenia. Rząd zwiększył obowiązkowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całości sprzedawanej energii. Większość dystrybutorów energii nie jest na to gotowa. Dotyczy to również Tauronu i PGE, które zaopatrują w prąd podkarpackie domy. Firmy zapłacą kary, za to, że zbyt mało sprzedają energii odnawialnej. W konsekwencji kary zostaną wliczone w koszta, a te pokryją indywidualni odbiorcy w rachunkach.

Co ważne, już przy obecnym poziomie obowiązkowego udziału źródeł odnawialnych w produkowanej energii firmy nie są wstanie wywiązać się z rządowych wymagań. Nakładanie dodatkowych obowiązków jest wiec niczym innym jak szukaniem pieniędzy na załatanie budżetu. Będą one pochodzić z wyższych kar jakie zapłacą operatorzy energetyczni. Nie są to instytucje charytatywne nie trudno wiec przewidzieć, że pieniądze na dodatkowe kary będą pochodzić z kieszeni odbiorców energii. Więcej za prąd zapłacą gospodarstwa domowe.

Nowe ceny energii będzie musiał zaaprobować Urząd Regulacji Energetyki, zazwyczaj godził się on na wzrost cen na poziomie 5 procent. Po podwyżce w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe (4-5 osobowa rodzina) za prąd będzie płacić nawet ponad 2 tys. zł rocznie.

– Firmy sprzedające prąd mogą wnioskować o zmianę taryfy, gdy zmienią się im warunki prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. – Spodziewamy się, że na początku listopada wpłyną do naszego urzędu pierwsze wnioski o podwyżki. Sprzedawcy energii elektrycznej zaczynają swoje negocjacje z wyższego pułapu i żądają kilkunastoprocentowego podniesienia cen.

W tym roku firmy sprzedające prąd, jak np. PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów, będą bardziej niż w ub. roku zabiegać podczas negocjacji z URE żeby podwyżki były nie kilku, a kilkunastoprocentowe. Znalazły się bowiem w trudnej sytuacji także dlatego, że również od początku przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów. Obejmie on sprzedawców energii i zmuszeni oni będą do oszczędnościowych inwestycji.

***
Szkoda, że wyższych rachunków za prąd premier nie zapowiedział w swoim drugim expose. Miałby wtedy szansę dotrzymać chociaż jednej obietnicy.

Artur Getler, Mariusz Andres
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x