Przegląd mediów

Rejestracja pojazdu i daty uprawnień z wydłużonymi terminami

Wszystkie dokumenty, których termin upłynął w czasie epidemii, będą ważne przez 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia.

18 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W jej skład wchodzą również zapisy skierowane bezpośrednio do kierowców.

Nowelizacja zawiera opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy), pozwolenia na kierowanie tramwajem, zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne, świadectwa kierowcy, legitymacji instruktora nauki jazdy, legitymacji egzaminatora, zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy), uprawnień do kierowania pojazdami, wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Zmiany oznaczają, że wszystkie dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą jeszcze przez 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. – Przepis ten zapewnia przedłużenie ważności czasowej rejestracji pojazdu, a zatem możliwość poruszania się pojazdem w ruchu drogowym, bez konieczności udawania się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego lub w celu przedłużenia czasowej rejestracji. – czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Dodatkowy okres, to czas aby wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

W ww. nowelizacji uwzględniono również rozwiązanie polegające na zachowaniu ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych. Wydłużony termin ważności będzie obowiązywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Ponadto do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Rafał Bolanowski
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x