r e k l a m a
Przegląd mediów

Słońce pomoże nam uniknąć zawału serca

Korzyści płynące z kąpieli słonecznych przewyższają ich negatywny wpływ na skórę. Pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest w organizmie człowieka tlenek azotu obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Słońce pomoże nam uniknąć zawału serca

To zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a więc zawałów serca i udarów. Witamina D wytwarzana dzięki słońcu wzmacnia układ kostny, reguluje wydzielanie insuliny, działa przeciwzapalnie. Jej niedobór może powodować krzywicę, a w późniejszym wieku osteoporozę, zwiększać ryzyko chorób krążenia, a nawet prowadzić do niektórych rodzajów nowotworów. Zgony powodowane tylko przez zawały serca i udary mózgu (związane z nadciśnieniem tętniczym) zdarzają się aż 80 razy częściej niż te, do których doprowadzają nowotwory skóry związane z częstym opalaniem.

Co robić, by korzystając z dobrodziejstw słońca nie narazić się na niebezpieczeństwo? – Jak najczęściej przebywajmy na słońcu, opalajmy się, róbmy to jednak z głową – mówi Renata Rusin, specjalista dermatolog i wenerolog z Rzeszowa.

Warto zapamiętać:

Rozkoszując się słońcem trzeba pamiętać, że pod wpływem promieniowania ultrafioletowego może dojść do oparzeń (oparzenie słoneczne, szczególnie w dzieciństwie, sprzyja powstawaniu nowotworów skóry, zwłaszcza czerniaka!), przedwczesnego starzenia skóry (promieniowanie UVB i UVA uszkadza naczynia krwionośne i kolagen), wystąpienia ciężkich schorzeń skóry i tkanki podskórnej (np. toczeń).

Koniecznie więc trzeba stosować kremy z filtrami chroniącymi skórę. Ryzyko oparzenia słonecznego jest największe w czerwcu i lipcu. Piasek, woda, śnieg zwiększają intensywność promieni słonecznych, dzięki temu szybciej może dojść do oparzeń. Ostre słońce może spowodować oparzenie skóry nawet w pochmurny dzień. Przebywanie w wodzie nie ochroni nas przed oparzeniem, promienie ultrafioletowe przenikają do kilku metrów w głąb zbiorników wodnych.

Anna Moraniec
Super Nowości

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
JAREK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
JAREK
Gość
JAREK

Dlatego rząd wiedząc o tym dał Polakom i Polkom szansę pozbawiając ich pracy, żyć ze zdrowym sercem na słoneczku z nalepką”Bezrobotny Szczęśliwy”!

Close
X