Przegląd mediów

Smog zabija 48 tys. Polaków rocznie

Czy maski antysmogowe chronią nas przed koszmarną jakością powietrza? W naszym kraju statystycznie każdego dnia z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 130 osób. To tak, jakby co rok z Polski znikało miasto wielkości Dębicy lub Tarnobrzega.

Smog zabija 48 tys. Polaków rocznie
Smog zabija 48 tys. Polaków rocznie

Polska jest jednym z najbrudniejszych państw pod względem jakości powietrza w Unii Europejskiej. Mamy powietrze tak brudne jak w Pekinie. Choć Podkarpacie nie wypada najgorzej na tle innych województw, to w niektórych jego częściach mamy poważny problem, a to, czym palimy i to, w czym palimy, bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia.

Skąd się bierze smog

Normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone o kilkaset procent także w Małopolsce i na Śląsku. Główną przyczyną zanieczyszczenia rakotwórczym benzo[a]pirenem jest tzw. niska emisja (emisja na niskiej wysokości). Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest kilka: domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe i zakłady przemysłowe, zalegające arktyczne powietrze i minimalny wiatr. Oddychamy tym, co wypuszczamy w nasze powietrze. To my sami tworzymy atmosferę miejsca, które zamieszkujemy. Palenie śmieci i używanie ich do ogrzewania domów powodują zanieczyszczenie powietrza.

Na Podkarpaciu popularne są tzw. bomby, czyli butelki PET zapchane szmatami wcześniej nasączonymi starym olejem silnikowym. Niektórzy do swoich pieców wkładają stare opony, bo się dobrze palą. Duże zanieczyszczenie powoduje także spalanie drewna mokrego drzewa iglastego, które ma dużo żywicy. W Polsce alarm smogowy ogłaszany jest, gdy przekroczony zostanie próg 300 mikrogramów na metr sześcienny. Na Węgrzech, w Czechach czy we Francji trąbią na alarm, gdy stężenie jest trzy razy mniejsze.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Marcin Żminkowski, Agata Flak

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x