Przegląd mediów

Sprawę w sądzie wygrali, kasy do dziś nie odzyskali

Piekarnia w Jaśle przy ul. Młynarskiej 3 A upadła z dnia na dzień. Jej pracownicy zostali na lodzie. Od trzech lat walczą o zaległe wynagrodzenia za pracę, pieniądze z tytułu niewykorzystanych urlopów oraz odprawy. Mimo tego, że przed Sądem Rejonowym w Jaśle zapadł korzystny dlań wyrok, do dziś nie otrzymali ani złotówki. Powód? Komornik sądowy nie ma z czego ściągnąć tych tak zwanych wierzytelności.

Sprawę w sądzie wygrali, kasy do dziś nie odzyskali (fot. Super Nowości)

Piekarnię prowadził prywatny przedsiębiorca Janusz N. Zakład upadł w 2008 roku. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia, a komornik zajął zakład. – Byliśmy w szoku. Nie spodziewaliśmy się tego. To spadło na nas jak grom z jasnego nieba –  mówi Stanisław Mokrzycki, który pracował na stanowisku kierowcy. Bez źródła utrzymania zostało 15 osób, będących długoletnimi pracownikami zakładu – dodaje.

Mają satysfakcję z wygranej i nic więcej

– Najgorsze było to, że pan N. oznajmił, iż nie zapłaci nam ani grosza. Powiedział jeszcze żebyśmy poszli do sądu. I tak zrobiliśmy. Przed sądem zapadł prawomocny wyrok, jednak co z tego skoro niestety wyegzekwowanie tych zaległych pieniędzy jest póki co nieskuteczne. Została nam satysfakcja z wygranej i nic więcej – mówi ze smutkiem. –  Z dnia na dzień zostaliśmy bez pracy, więc żeby utrzymać siebie i swoje rodziny niektórzy wzięli pożyczki licząc na to, że te należności pracownicze zostaną wypłacone. Trzeci rok walczymy. Bezskutecznie – dodaje.

Pan Stanisław mówi, że Janusz N. jest mu winien ponad 12 tys. zł, zaś jego kolegom ponad 7, 8 i 9 tys. zł (plus odsetki). – Wszystkie wnioski o ściągalność tych wierzytelności poszły do komornika, który wciąż mówi, że  będzie dobrze, żebyśmy czekali, tylko jak długo jeszcze można czekać. Nasza cierpliwość już się wyczerpuje. Czas ucieka, a my mamy wrażenie, że komornik działa na zwłokę. Czujemy się bezradni zwłaszcza, że żaden radca prawny w Jaśle nie chce nam pomóc – dodaje rozkładając bezradnie ręce. – Najbardziej bulwersuje, że piekarnia jest wynajmowana za zaledwie 700 złotych miesięcznie – dodaje jaślanin.

Trzeba sprzedać zakład

– Ta sprawa jest nam doskonale znana – przyznaje Krzysztof Dolny, komornik przy Sądzie Rejonowym w Jaśle. –  Z 700 zł za dzierżawę zakładu nie jestem w stanie  ściągnąć tych należności pracowniczych. W pierwszej kolejności z tych pieniędzy są pokrywane należności alimentacyjne – mówi komornik. I dodaje, że byli pracownicy piekarni będą mogli odzyskać pieniądze, gdy ktoś kupi ten zakład. – Odbyło się jak dotąd  6 licytacji nieruchomości, jednak nie zgłosił się żaden kupiec – wyjaśnia Krzysztof Dolny.

W związku z tym, że nikt nie przystąpił do drugiej licytacji nieruchomości, która miała miejsce 30 marca br., postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. – To normalna procedura.  Trzeba odczekać rok i odbędą się kolejne dwie licytacje. Za rok znów będzie można wszcząć postępowanie egzekucyjne – informuje. –  Mnie też zależy na tym, by zakład został sprzedany, a należności pracownicze uregulowane – podkreśla Krzysztof Dolny.

Janusz N. jest zatrudniony na jedną czwartą etatu w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego SMAKMIĘS Sp. z o.o. w Jaśle i otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 350 zł miesięcznie.

Wioletta Zuzak
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

W naszym CHORYM KRAJU zapomniano [o ponad 50% społeczeństwa} o godności i prawach człowieka {przeciętnego „Kowalskiego”} tyrającego za minimum socjalne i o jego przyszłości. Media, rząd i cały aparat władzy w zastępstwie serwują nam :europejskie prawa zwierząt, skazanych, oraz przemyślnie dzielą naród {metodą kija i marchewki} na określone grupy– aby nie było jedności, gdyż tak jest łatwiej rządzić.

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

to są kpiny

delta20
delta20
2024 lat temu

to sa kpiny

delta20
delta20
2024 lat temu

wszystko jest w zmowie bo cóz mozna zrobic panu n jest mocny reka reke myje

tolerancyjna
tolerancyjna
2024 lat temu

strach mnie ogarnia,jak bede miala wrocic do tego”ukochanego kraju”.Jak mozna zyc za 350zl.W glowie sie nie miesci.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x