Przegląd mediów

Szukasz pracy za granicą? Uważaj na oszustów

Kilku mieszkańców powiatu jasielskiego skorzystało z atrakcyjnych ofert pracy za granicą. Wpłacili pośrednikowi po kilkaset złotych, a potem kontakt urywał sięNa lokalnych portalach internetowych pojawiły się ogłoszenia o atrakcyjnych ofertach pracy za granicą. Kilku mieszkańców powiatu jasielskiego odpowiedziało na te atrakcyjne oferty. Anonse dotyczyły m.in. pracy na terenie Niemiec, Anglii, Holandii.

Szukasz pracy za granicą? Uważaj na oszustów (fot. ITS)

Ostatnie miejsca

– Pokrzywdzeni kontaktowali się telefonicznie z mężczyzną, który potwierdzał aktualność ogłoszenia i przekazywał warunki zatrudnienia. Często informował, że ma kilka ostatnich miejsc i muszą się szybko zdecydować – opisuje proceder podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Umowę o pracę zainteresowani mieli odebrać w czasie spotkania z jego kolegą, w wyznaczonym miejscu na terenie Jasła lub Rzeszowa.

Stracili pieniądze

Aby skorzystać z oferty należało wpłacić pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z tych pieniędzy miał być pokryty m.in. przejazd, ubezpieczenie i różne inne wymagane pozwolenia, dokumenty. – W trakcie negocjacji mężczyzna proponował, aby wpłaty dokonać na podane imię i nazwisko za pośrednictwem punktu agencyjnego zajmującego się szybkimi przelewami. Podczas następnej rozmowy prosił o podanie numeru kontrolnego przekazu, celem potwierdzenia wpłaty – mówi rzecznik prasowy jasielskiej policji. Po otrzymaniu numeru umożliwiającego wybranie pieniędzy w każdym z punktów agencyjnych, kontakt z mężczyzną, który okazał się oszustem urywał się.

Sprawdzaj oferty

– Przestrzegamy przed oszustami wyłudzającymi pieniądze za pośrednictwem tego typu ogłoszeń. Do osób poszukujących w ten sposób pracy, apelujemy o wnikliwe sprawdzanie zamieszczonych ofert i nie wpłacanie pochopnie pieniędzy osobie nieznajomej. Jeśli dokonamy przelewu nie udostępniajmy żadnych danych dotyczących przekazu – w szczególności numerów kontrolnych, które umożliwiają szybkie wybranie pieniędzy. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym policję – przestrzega podkom. Łukasz Gliwa.

Szczegóły w numerze – strona 7.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x