Przegląd mediówWażne wydarzenia

W karetkach będzie mniej lekarzy

Lekarzy ratownictwa medycznego brakuje, więc coraz więcej będzie karetek z samymi ratownikami medycznymi. Polska Federacja Szpitali uważa, że w karetkach pogotowia powinni jeździć sami ratownicy.

W karetkach będzie mniej lekarzy (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Zdaniem PFS optymalnym miejscem dla lekarzy specjalistów z medycyny ratunkowej, których jest zbyt mało, jest szpitalny oddział ratunkowy. – Znaczny deficyt specjalistów medycyny ratunkowej powoduje nieuzasadnioną rywalizację o ich zatrudnienie pomiędzy podmiotami medycznymi. Następstwem tego są coraz wyższe żądania finansowe lekarzy specjalistów oraz rosnące koszty po stronie podmiotów medycznych, co nie ma istotnego wypływu na jakość opieki medycznej – przekonują szefowie lecznic zrzeszonych w Federacji.

Ratownictwo ma ratować ludzkie życie, a nie leczyć.

– Mamy cztery karetki specjalistyczne z lekarzem i 6 podstawowych, obsadzonych tylko ratownikami. Faktem jest, że mamy duże trudności z obsadzeniem tych czterech pierwszych ambulansów, bo lekarzy mających uprawnienia, czyli o specjalizacji ratownictwo medyczne, anestezjologia, czy pokrewne brakuje od dawna. Przyznaję, że do ratowania ludzkiego życia w większości przypadków wystarcza przyjazd profesjonalnie wyszkolonych ratowników medycznych. Uważam jednak, mimo że w innych krajach są różne rozwiązania, że nie można całkowicie wyrugować lekarzy z ratownictwa, bo są sytuacje, kiedy są potrzebni, chociażby do koordynowania działań w przypadku jakiegoś ciężkiego przypadku – mówi Stanisław Rybak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

– Oczywiście mówimy o karetkach systemowych, wyjeżdżających do nagłych przypadków, kraks, nie tych służących do zabezpieczenia pomocy doraźnej, czyli nocnej i świątecznej opieki medycznej. Tam bezwzględnie muszą być lekarze.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bhp
bhp
2024 lat temu

Proponuje sie aby karetki zmodernizować na autokarawany i przekazać je do Zakładów pogrzebowych.Tam pracownikom rozszerzyć zakres uprawnień i będą gotowi zawsze jechać na każde wezwanie.Będą mieć rozeznanie gdzie podrzucić wiozącego

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

No i co się okazuje, że ratownik po trzech latach nauki zostanie przerobiony na lekarza, tylko za jakie wynagrodzenie , ja mam jeszcze jedną propozycję dużych oszczędności czasu i wspólnej kasy – a mianowicie uwolnienie dostępu do medykamentów, to ludzie sami [w dużej mierze przypadków] postawią sobie diagnozę i kupią odpowiedni lek odpowiedni lek, a kolejki do gabinetów znikną…….

pati
pati
2024 lat temu

na jasielskich portalach co drugi komentator chce zwalniać lekarzy bo pielęgniarki i ratownicy „więcej robiom i więcej umiom”…
voila! – mówisz i masz 🙂 zobaczymy tylko jak to się odbije na zdrowiu pacjentów

SOR
SOR
2024 lat temu

TO WSZYSTKO JEST NIENORMALNE. JESTEM RATOWNIKIEM MEDYCZNYM I SZUKALAM PRACY ALE NIESTETY NIE MA BO KOBIETA RATOWNIK TO TROCHE DZIWNE DLA NIEKTORYCH. ALE SA LEKARZE W NASZYM MIESCIE KTORZY DAJA NAM SZANSE SIE WYKAZAC ZATRUDNIAJAC NAS W SWOICH PRZYCHODNIACH. POZDRAWIAM A.S.

kika
kika
2024 lat temu

fajnie że brakuje lekarzy

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x