Przegląd mediów

W Mrukowej powstanie ośrodek Narciarski?

W Mrukowej mógłby powstać ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Jest atrakcyjny teren o bardzo dobrych warunkach narciarskich, koncepcja budowy, brakuje tylko inwestora

W Mrukowej powstanie ośrodek Narciarski? (kliknij aby powiększyć)

Pomysł wybudowania wyciągu narciarskiego w Mrukowej na stokach góry Trzy Kopce zrodził się w 2001 roku. Z pomysłem budowy wyciągu związany był Andrzej Piękoś, a wytyczenia tras podjął się wraz z nim Tadeusz Wójcik. – Tamten projekt był o wiele prostszy i mniej nowoczesny niż obecny. Świat się zmienia i technika stosowana w narciarstwie również, dlatego trzeba iść za wymaganiami narciarzy – mówi Mariusz Sepioł, który brał udział w wytyczaniu obecnego przebiegu projektowanych tras narciarskich.

Dobre warunki

W lutym i marcu 2007 roku Tadeusz Wójcik, i Mariusz Sepioł – instruktorzy narciarscy w Międzyszkolnym Klubie Narciarskim w Jaśle wytyczyli nowe trasy narciarskie w Mrukowej. – Powstała koncepcja budowy ośrodka narciarskiego, który może być porównywany z uwagi na rozległość terenów, szerokość tras oraz ich względną różnicę wysokości do Jaworzyny Krynickiej – stwierdza M. Sepioł.

Dlaczego Mrukowa? Przede wszystkim jest tam sprzyjający mikroklimat, dostateczna ilość wody w potoku potrzebnej do naśnieżania stoku, położenie, dzięki któremu wiejące tam wiatry południowe nie powodują szybkiego wytapiania śniegu, dobra konsystencja śniegu i długie zaleganie. – Zima 2006/2007 była chyba jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Mimo skrajnie trudnych warunków pogodowych, ośrodek narciarski w Mrukowej mógłby w takiej zimie funkcjonować – prowadziłem wtedy odpowiednie obserwacje i pomiary porównawcze w terenie – zaznacza M. Sepioł.

Dodatkowym atutem umiejscowienia ośrodka w Mrukowej jest łatwy dojazd z Jasła, jak również drogi wojewódzkiej Gorlice – Dukla.

Teren, na którym zaplanowany jest ośrodek wymaga w znacznej części wylesienia. – Infrastruktura narciarska ma wpływ na otoczenie przyrodnicze, ale wierzę, że w Mrukowej można doskonale połączyć ideę dbania o przyrodę z projektowaną inwestycją – mówi M. Sepioł.

Ośrodek z prawdziwego zdarzenia

Koncepcja budowy ośrodka narciarskiego przewiduje powstanie sześciu tras narciarskich: główna 1500 m i różnicy poziomów 300 m, z wariantem o długości1684 m, rekreacyjna 1200 m, trudna 1000 m i 760 m oraz bardzo trudna i stroma 514 metrowa trasa dla najbardziej zaawansowanych narciarzy. Będą też trasy dla początkujących narciarzy, uczących się i dzieci, snowpark dla fanów snowboardu oraz nartostrada o długości około 2 km łącząca dolne stacje wyciągów. – Główna trasa będzie bardzo szeroka w granicach 70 metrów . Ponadto zaplanowana jest kolej krzesełkowa tzw. „kanapa” sześcioosobowa. Wyjazd na stok trwałby zaledwie siedem minut. Najbliższa taka jest w Białce Tatrzańskiej. Dodatkowo przewidziana jest kolej krzesełkowa czteroosobowa, wyciągi orczykowe – wylicza Mariusz Sepioł.

Szczegóły w numerze – strona 10

Marzena Miśkiewicz
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kij
kij
2024 lat temu

Słysze to od lat i dalej nic.

PLANTAGENET
PLANTAGENET
2024 lat temu

To już było…Dalej po proszę..

fh
fh
2024 lat temu

spoko

harklowiak
harklowiak
2024 lat temu

Sepioł już obiecywał nam drogę Harklowa-Osobnica i jak zwykle nic z tego nie wyszło.Śmieszy mnie ten pan i jego obiecanki!

narcierz :))))
narcierz :))))
2024 lat temu

Sepioł i Wójcik powinni uczyć dzieci jazdy ,ale na sankach bo o nartach maja marne pojęcie :))))))))))))))

amivisage
amivisage
2024 lat temu

O rany, to już są obiecanki przedwyborcze na 2015 rok?

narciarz
narciarz
2024 lat temu

Zauważcie, że w tytule jest pytajnik.
Nikt niczego nie obiecuje.
TRZEBA TYLKO SZUKAĆ INWESTORA.

nie z Mrukowej
nie z Mrukowej
2024 lat temu

Mrukowa powinna zostać zaorana, tam cało rocznie wieją bardzo silne wiatry. Klimat polarny. Środowisko niesprzyjające rozwojowi sportu, w tym zimowego również. Proszę o ponowne przeanalizowanie projektu.

ixi
ixi
2024 lat temu

bla bla bla..powiedzcie to jak znajdziecie inwestora, a poki co nie zawracajcie gitary…

Harcerz
Harcerz
2024 lat temu

juz od kiku lat słysze o tym i nikt jeszcze sie nie ruszyl aby cos tam ztobi..!

wychowanekMKN
wychowanekMKN
2024 lat temu

Rozwój narciarstwa w Jasle, jest zasługą Tadeusza Wójcika, jest to poczciwy człowiek dysponujacy ogromem doświadczenia i wykształcenia z otwartym nastawieniem do ludzi. Stacja narciarska w Mrukowej, jest wartą uwagi i poświecenia wizją, zwiekszenia możliwości uprawiania sportów zimowych w okolicach Jasła, ale także całego podkarpacia. Jako obserwator poboczny nie skłaniałbym się ku krytyce tego projektu, a już na pewno krytyce 2 panów, którzy chca coś w naszej rodzimej okolicy zmienić, niewątpliwie na lepsze.

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Jak dla mnie cel tego artykułu jest oczywisty. Nagłaśnianie tego projektu jest konieczne by znaleźć inwestora, który postanowiłby wyłożyć miliony, więc powstrzymywałbym się z komentarzami typu „już kilka lat o tym słyszę”.
Takie projekty inwestycyjne to lata projektowania, wdrażania i realizowania, a bez inwestora strategicznego nikt niczego nie da rady wybudować.
Internet zapewnia anonimowość, ale z szacunku do samych siebie nie wypisujcie głupot.

instruktor
instruktor
2024 lat temu

Znam Pana Wójcika i Pana Sepioła od 15 lat i uważam, ze sa wspanialymi fachowcami w dziedzinie narciarstwa. Jestem ciekawy narcierz jakie Ty masz pojecie o narciarstwie? Pewnie na stoku nie bylbys takim kozakiem jakim jestes przez internet…

Harnas
Harnas
2024 lat temu

To słyszałem jak tam jeszcze mieszkałem a już nie mieszkam 6 lat to niech się wezmą za to żyła złota taki interes

postronna
postronna
2024 lat temu

Czytając ten artykuł i komentarze np. Harklowiaka, skłaniam się ku jednej refleksji. Skoro na tę drogę w Harklowej czekał Pan tyle lat, to może zamiast czekać, to by Pan sam pomógł w jej budowie?
z tego co wiem, z bezczynności nic nie wynika, a jeśli Pan potrafi zrobić więcej, proszę się pochwalić. Ja Pana nie znam, ale ciągle krytykowanie na pewno nie pomoże.

Wracając do meritum. Budowa takiego ośrodka w Mrukowej to super sprawa. Mam nadzieję, ze się uda i 3mam kciuki

harklowiak
harklowiak
2024 lat temu

To skoro się nie da,to po co obiecywać?Czyżby mitoman?

LAMA
LAMA
2024 lat temu

ZGADZAM SIE Z OPINIA POSTRONNA NAJLEPIEJ I NAJLATWIEJ JEST KRYTYKOWAC I WYMAGAC OD INNYCH BYLE NIE OD SIEBIE WIELKI SZACUNEK DLA PANA SEPIOLA IWOJCIKA

Back to top button
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x