Przegląd mediów

Wkrótce na Podkarpaciu zabraknie prądu?

Upalne dni oraz brak wody w rzekach mogą doprowadzić do wyczerpania rezerw mocy w naszym kraju, w tym również w regionie.

Niektórzy eksperci wprost obawiają się, że przez upały zabraknie nadwyżki mocy, aby pokryć krajowe zapotrzebowanie przemysłowe, a także oczekiwania zwykłych konsumentów. Fot. Archiwum
Niektórzy eksperci wprost obawiają się, że przez upały zabraknie nadwyżki mocy, aby pokryć krajowe zapotrzebowanie przemysłowe, a także oczekiwania zwykłych konsumentów. Fot. Archiwum

Kwiecień i maj były najcieplejszymi miesiącami wiosennymi w dziejach pomiarów meteorologicznych. Wiele wskazuje na to, że upalne będzie również nadchodzące lato – i to na niespotykana skalę, a to z kolei rodzi pytanie o bezpieczeństwo. Wszyscy pamiętają problemy energetyczne z 2015 r., kiedy z powodu wysokich temperatur ograniczono m.in. dostawy prądu dla przemysłu. Część firm oraz sieci została wówczas sparaliżowana. Czy czeka nas powtórka? Tyle, że tym razem będziemy musieli ograniczać zużycie prądu w naszych domach i mieszkaniach.

Trzy lata temu wysokie temperatury spowodowały m.in. ograniczenia w dostawach prądu dla przemysłu, ale nie tylko. Problemy miały także centra handlowe, które wyłączały schody ruchome oraz biurowce, które rezygnowały z klimatyzacji. Ponadto zwykli mieszkańcy m.in. Podkarpacia otrzymywali prośby o niekorzystnie (pomiędzy 11 a 15) ze zmywarek, pralek czy innych sprzętów elektronicznych. Dziś sieci elektroenergetyczne podobno już lepiej przygotowane są na ekstremalne sytuacje pogodowe. – Obserwujemy, że w trakcie upalnych dni rośnie popyt na energię elektryczną – mówi Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – Według naszych wstępnych bilansów, na razie nic złego nie dzieje się, ale zawsze trzeba pamiętać o sytuacjach ekstremalnych – dodaje.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Kamil Lech

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x