r e k l a m a
Przegląd mediów

Właściciele małych sklepów już się cieszą

Hipermarkety zapłacą nowy podatek od swoich obrotów. Eksperci twierdzą, że za to wszystko zapłaci klient, a… Duże sklepy o powierzchni ponad 250 mkw. będą obciążone podatkiem obrotowym. Z tego powodu m.in. hipermarkety podniosą ceny żywności.

Właściciele małych sklepów już się cieszą
Właściciele małych sklepów już się cieszą

Mali sklepikarze mogą się już cieszyć. Do osiedlowych sklepów przyjdzie więcej klientów, bo gdy będą mieli do wyboru duży sklep z droższymi produktami, czy mały z tańszymi, to wybiorą ten mniejszy.

Nowy podatek handlowy dla sieci handlowych i sprzedawców detalicznych zostanie wprowadzony w pierwszym kwartale 2016 roku. Rząd planuje, że hipermarkety i markety zapłacą 0,7 proc. od dochodów do 300 mln zł miesięcznie, a powyżej tej kwoty stawka wzrośnie do 1,3 proc. Będzie też wprowadzony specjalny podatek za handel w soboty, niedziele i święta. Od obrotu w te dni duży sklep będzie musiał zapłacić 1,9 proc.

Pieniądze ze sklepów na dzieci

W sumie wszystkie większe sklepy funkcjonujące w Polsce zapłacą rocznie do budżetu państwa 2 mld zł podatku – tak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów. Zdaniem ekspertów ds. handlu, koszty tej daniny zostaną przerzucone na klientów hipermarketów. A skoro tam będzie drożej, to ceny w niewielkich osiedlowych i wiejskich sklepach na pewno nie wzrosną, a mogą nawet spaść. Rząd pieniądze pozyskane od sieci handlowych przekaże na sfinansowanie programu „500 plus”, który przewiduje wypłatę świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Mariusz Andres
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
podatnik
podatnik
2024 lat temu

trochę przedwcześnie się cieszyli 🙁 Podatek niestety w większości przypadków ich też obejmie. Hipermarkety dadzą radę a mały padnie! Miało być dobrze a wyszło jak zawsze 🙁

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x