Przegląd mediów

Zlikwidują gimnazja

Nowa reforma edukacji wydłuży naukę w podstawówce i liceum. W edukacji szykują się spore zmiany. Czeka nas likwidacja gimnazjów oraz powrót do 8-letniej podstawówki i 4-letniej szkoły średniej. Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Zlikwidują gimnazja (fot. Wit Hadło)

Z informacji przenikających do mediów wynika, że w 8-klasowej szkole na edukację wczesnoszkolną byłyby nie 3, ale 4 lata. Po ukończeniu klasy 6 uczeń płynnie przechodziłby do klasy 7 i 8, a nie jak obecnie do gimnazjum. Po kolejnych 4 latach nauki kończyłby edukację podstawową i wybierałby szkołę średnią. Ta także trwałaby 4 lata.

Kiedy reforma weszłaby w życie? Tu już pojawiają się sprzeczne informacje. – Reformę będzie można wprowadzić od 1 września – zapowiadał w „Kontrwywiadzie” RMF FM prof. Piotr Gliński, szef Rady Programowej PiS. – Gimnazjum będzie wygaszane sukcesywnie – stwierdziła natomiast Elżbieta Witek, rzecznik PiS i obiecała, że zmiany nie dotkną obecnych gimnazjalistów. Miejmy nadzieję. – Reforma edukacji to reforma na żywym organizmie. Wydzielenie gimnazjum było niepotrzebne, ale zmian nie można wprowadzać pochopnie. Najważniejsze jest dobro uczniów i nauczycieli – oceniła Grażyna Szarama, dyrektor ZSS nr 2 w Rzeszowie.

W tej sprawie chcieliśmy porozmawiać z podkarpackim kuratorem oświaty, Jackiem Wojtasem. Ten ustami st. wizytator, Marioli Kiełboń, która pełni funkcję rzecznika w Podkarpackim Kuratorium Oświaty, przekazał: – W tym momencie na taką rozmowę jest za wcześnie. Reforma edukacji jest w zamyśle i trudno mi odnosić się do przypuszczeń.

Jedno jest pewne. Gimnazja nie sprawdziły się. – Uczeń, idąc do liceum i wybierając profil rozszerzenia, decyduje tym samym, co będzie zdawał na maturze, a w konsekwencji, na jakie studia pójdzie. Czy w wieku 16 lat nie jest na to za wcześnie?! Często te wybory okazują się przypadkowe. Na zmianę decyzji czasem bywa za późno, a nadrobienie zaległości przed samym egzaminem maturalnym jest trudne – zwraca uwagę Agnieszka Lewicka, nauczycielka i mama z Rzeszowa. – Trzy lata gimnazjum i trzy lata liceum to za mało, by młody człowiek zdążył nawiązać prawdziwe przyjaźnie, takie na całe życie. Sama mam dzieci w wieku gimnazjalnym, ale wolałabym, by nadal uczyły się w szkole podstawowej…

bes
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x