Rozmaitości i ciekawostki

Android kontra Windows Mobile. Kto wygra starcie gigantów?

Android to obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Jego konkurentami są: iOS od Apple oraz Windows Mobile. Czym różni się rozwiązanie Google od Microsoftu?

Android kontra Windows Mobile. Kto wygra starcie gigantów?
Android kontra Windows Mobile. Kto wygra starcie gigantów?

Rynek systemów mobilnych należy do najbardziej hermetycznych środowisk. Obecnie wszystkie telefony komórkowe pracują pod kontrolą czterech z nich: Androida, zaprojektowanego przez Google, iOS-a, który został wyprodukowany przez Apple, BlackBerry, będący rozwiązaniem Research in Motion oraz Windows Mobile od Microsoftu. Pierwszy z nich jest najpopularniejszy – odpowiada za znaczą część światowego rynku mobilnego. Porównajmy go z propozycją Microsoftu, czyli jednym z jego głównych konkurentów.

Andoroid vs Windows Mobile – różnice

Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym system operacyjnym na świecie. Odpowiada on za zarządzanie większością popularnych smartfonów. Niewątpliwą zaletą rozwiązania zaprojektowanego przez Google jest niezwykła elastyczność i możliwość dostosowania według własnych upodobań. Oprogramowanie z charakterystycznym zielonym robotem można dowolnie konfigurować, bez względu na wszystko. Pozwala to na stworzenie praktycznie dowolnej aplikacji. I tak się dzieje – propozycja Google posiada największą bazę oprogramowania: gier, aplikacji biurowych, rozrywkowych i innych. Kolejną zaletą posiadana Androida jest wspomniana wcześniej mnogość opcji konfiguracyjnych. Możemy dostosować praktycznie każdy element do swoich preferencji i oczekiwań – począwszy od wyglądu pulpitu, stworzonego na podobieństwo Windowsa, aż po specjalistyczne ustawienia jadra systemu pod kątem wydajności. Do minusów zaliczymy słabe, jak na standardy Google, zabezpieczenia, które przyczyniają się do wielu ataków hakerskich. W celu zabezpieczenia swoich danych zalecamy instalowanie dedykowanych aplikacji takich marek jak Kaspersky bądź ESET.

Windows nie tylko na komputerach stacjonarnych – hit czy kit?

Android czy Windows? Po drugiej stronie barykady mamy rozwiązanie Microsoftu. Klasyczne “okienka” powinni kojarzyć wszyscy posiadacze komputerów stacjonarnych – jest to obecnie najpopularniejszy system operacyjny. Wraz z jego ósmą edycją, amerykański gigant wprowadził zupełną rewolucję – charakterystyczne kafelki, znacząco ułatwiające obsługę za pomocą dłoni. Oprócz tego, swojej premiery doczekał również Windows Mobile, czyli przenośna wariacja wspomnianego wyżej systemu. Charakteryzuje się on podobnym wyglądem, bazującym na kwadratowych polach, które można dowolnie “układać” na wyświetlaczu naszego smartfona. Tutaj warto pochwalić projektantów z Microsoftu za przejrzystość i prostotę, z jaką przychodzi nam obsługiwać urządzenie. Jeśli nie czujecie się na siłach i nie macie czasu na mozolną konfigurację Androida, Windows Mobile może być ciekawą alternatywą. Warto dodać, że moduł zabezpieczeń funkcjonuje tutaj o wiele sprawniej, przez co nie jest wymagane posiadanie oddzielnego programu antywirusowego. Oczywiście – zalecamy jego użycie na każdym systemie, lecz konieczność taka istnieje jedynie w przypadku Androida. Minusem oprogramowania Microsoftu jest stosunkowo mała ilość dedykowanych aplikacji. Wprawdzie sytuacja uległa poprawie w ciągu ostatniego roku, lecz w dalszym ciągu nie można porównać ilości apek na Androida z liczbą programów na Windowsa Mobile.

W internecie znajdziecie cały szereg stron, zajmujących się telefonami komórkowymi oraz ofertami abonamentowymi (przykładowo udana porównywarka GSM Komórkomat.pl). Ostateczny wybór mobilnego systemu operacyjnego zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Wybieraj świadomie!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x