Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Bądźmy ostrożni przy odpalaniu fajerwerków

Zbliża się Nowy Rok. Jego powitaniu z pewnością towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa – nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może być niebezpieczne. Przypominamy też, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych niepełnoletnim zagrożona jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Bądźmy ostrożni przy odpalaniu fajerwerków (fot. archiwum KPP)

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego do 10 stycznia 2012 r. na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2011 r. oraz w dniu 1 stycznia 2012 r. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów. Przeczytaj informację na ten temat na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

O czym należy pamiętać podczas odpalania fajerwerków?

  • Przede wszystkim sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą.
  • Fajerwerków nie można demontować, czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały.
  • Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja.
  • Środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

Pamiętajmy, że petardy i fajerwerki, to materiały i wyroby pirotechniczne. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Pilnujmy, by dzieci oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy aby same odpalały petardy. Pamiętajmy też o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Policja przypomina również, że sprzedaż materiałów i wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Taka sama kara grozi też za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi i np. spowodowanie poważnych obrażeń.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x