Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu piecyków gazowych i urządzeń grzewczych.

fot. Internet (kliknij aby powiększyć)

Każdy sezon grzewczy w Polsce niesie za sobą bilans ok. 100 ofiar zatrucia tlenkiem węgla. W czasie zeszłego sezonu na Podkarpaciu czad zabił 8 osób, natomiast 183 osoby zostały hospitalizowane. Od września tego roku podkarpaccy strażacy odnotowali już 30 interwencji, 8 osób trafiło do szpitala.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna prowadzą wspólną akcję informacyjną „NIE dla czadu”, która potrwa do marca 2013 r. Akcja ma na celu edukowanie w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby domy i mieszkania stały się bardziej bezpieczne.

Wojewoda przypomina także właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, a szczególnie budynków jednorodzinnych i zagrodowych o obowiązku poddawania obiektów okresowym kontrolom stanu technicznego. Wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby spowodować zagrożenie życia i zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, np. katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, zatrucie gazem albo porażenie prądem elektrycznym, powinny być niezwłocznie usuwane. Kontrole stanu technicznego obiektów przed zimą, w ustawowym terminie do 30 listopada br. powinni przeprowadzić również właściciele i zarządcy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m². Osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ nadzoru budowlanego.

Małgorzata Oczoś
Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Jak mi państwo pozwoli za moją pracę godnie zarobić, to sobie zamiast kotłowni węglowej wybuduje nawet mini reaktor atomowy i będę zapraszał kontrole nawet co tydzień – a póki co to to o psy w schronisku więcej się dba niż o ludzi i to im się w pierwszej kolejności zabezpiecza godne warunki egzystencji, ludziom już nie koniecznie …….

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x