Rozmaitości i ciekawostki

Chroń swoją tożsamość – zastrzeż utracone dokumenty!

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku! – to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Akcję wspiera Policja. Jej celem jest propagowanie i poszerzenie wiedzy o możliwościach i potrzebie zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości.

fot. Internet

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela. Policja wciąż odnotowuje przypadki wykorzystania cudzej tożsamości dla wyłudzenia pożyczki, kradzieży wypożyczonego samochodu czy innych przedmiotów, wynajęcia pokoju hotelowego lub mieszkania i unikania opłat.

Ci, którzy posługują się cudzym dokumentem robią to w imieniu osoby, której dane osobowe widnieją na dokumencie. Dlatego też każdy, kto zgubił dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony powinien jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zastrzec je w Banku. Taka informacja, poprzez System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie.

Listę banków przyjmujących zastrzeżenia można znaleźć na stronie kampanii – www.dokumentyzastrzezone.pl. Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Jeśli dokumenty zostały nam skradzione powinniśmy o tym fakcie powiadomić Policję.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x