Rozmaitości i ciekawostki

Co warto zobaczyć w Tunezji?  

Tunezja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Piękna pogoda i egzotyczne miejsce – czego można chcieć więcej? Jednakże wybierając się do Tunezji z biurem podróży, bo taka właśnie opcja w mocno przeważającej większości przypadków wchodzi w rachubę, warto nastawić się także i na zwiedzanie, ponieważ interesujących, godnych ujrzenia rzeczy w tym kraju nie brakuje. 

Zacząć należy z całą pewnością od stolicy Tunezji – Tunisu. To jedno z najbardziej liczących się miast położonych na kontynencie afrykańskim. Samo w sobie jest już niewątpliwie niemałą atrakcją turystyczną, aczkolwiek nie zaszkodzi nadmienić, że znajduje się tutaj kilkanaście obiektów figurujących na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Jednym z nich jest medyna – takim mianem określa się w krajach arabskich stare dzielnice. Tutaj zaś na uwagę zasługuje Meczet Oliwny zwany również Wielkim – nieprzypadkowo, ponieważ liczy sobie czterdzieści cztery metry. W Tunisie to najstarsza świątynia, której historia jest ściśle powiązana z historią miasta i sięga schyłku ósmego stulecia. 

W bliskim jej sąsiedztwie znajduje się zespół trzech medres (szkół koranicznych) datowany na wiek osiemnasty. Na uwagę zasługują także w medynie piękne pałace jak na przykład pałac Dar Ben Abd Allah, Dar Othman oraz Dar al-Monastiri. Sam Tunis to rzecz jasna w Tunezji nie wszystko. Będąc w tym kraju, prawdziwym grzechem byłoby nie odwiedzenie Kartaginy. Nazwa ta jest chyba dobrze znana każdemu – w czasach starożytnych Kartagina zasłynęła przede wszystkim prowadzonych z Rzymem wojen, które w rezultacie miały tragiczny dla niej finał, a mianowicie zagładę. Przez szereg stuleci, poczynając od siódmego wieku, miasto te zaczęło tracić na znaczeniu i popadać w coraz to większą ruinę. W czasach współczesnych zaczęto jego odrestaurowywanie – prace te ruszyły w latach 70-tych i trwają do dziś. Tak więc pozostałości po dawnych czasach jest tu mnóstwo i naprawdę warto je zobaczyć. Kolejnym miejscem, na które wypada w Tunezji zwrócić uwagę jest Ras at-Tib. Jest to przylądek określany często mianem pięknego przylądka. Słynie przede wszystkim ze swoich wspaniałych plaż, a także z tego, że stąd właśnie pochodzi znakomita większość win, jakie są produkowane w Tunezji. W dawnych czasach leżało tutaj miasto o nazwie Karawan – było podległe Kartaginie. Dziś pozostały po nim ruiny, a naukowcy prowadzą tutaj prace archeologiczne. Poza tym na wspomnianym przylądku znajduje się Korbus – zarówno w czasach starożytnych, jak i współczesnych pełni tę samą funkcję. Jest to uzdrowisko – obecnie zresztą najbardziej znane w całej Tunezji. Bardzo atrakcyjnym rejonem kraju jest również jego północna część. Pod wieloma względami kojarzyć się może z Włochami. Region ten zaczyna być dopiero eksploatowany pod względem turystycznym, ale coraz więcej osób zaczyna doceniać jego uroki i urlop spędza właśnie tutaj. Inne ciekawe informacje o Tunezji: https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/tunezja/

O wiele bardziej znane i częściej odwiedzane jest wschodnie wybrzeże Tunezji – czyli Sahel. Jego największym atutem są bez wątpienia pełne uroku piaszczyste plaże. Poza tym nigdzie co tutaj nie ma w całym kraju tylu gajów oliwnych – siedemdziesiąt pięć procent drzew oliwnych w Tunezji znajduje się właśnie tutaj. Panują tutaj również świetne warunki do nurkowania. Na Sahel właśnie znaleźć można wszystkie najbardziej znane w Tunezji kąpieliska. Są też i miasta, które turystom lubiącym podziwiać zabytki mają sporo do zaoferowania. Spośród tych miast wymienić należy przede wszystkim takie miejscowości jak Safakis, Al-Mahdijja oraz Susa. Następnym miejscem w Tunezji, które jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów jest Dżarba. To największa wyspa północnej części Afryki. Jej podstawowymi atutami są piaszczyste plaże oraz klimat, który odpoczynkowi sprzyja o każdej w zasadzie porze roku. Charakterystyczną cechą tej wyspy jest to, że żyje tutaj całkiem pokaźna ilość Żydów. Znajduje się tutaj synagoga Al-Hara as-Saghira należąca do grona najstarszych obiektów religijnych tego typu na świecie. Zabytków do zwiedzania nie ma na Dżarbie zbyt wiele, a tym, co w głównej mierze przyciąga turystów są wspominane już plaże. Strefa turystyczna jest tutaj zatem naprawdę znakomicie rozbudowana, a na brak przygotowanych dla nich atrakcji goście nie mają prawa narzekać. Plusem tej wyspy jest też to, że dojazd do niej jest bardzo dobrze zorganizowany. Pod tym akurat względem gorzej jest z półwyspem Dżardżis, nie mniej jednak jest to obszar, który dla Dżarby zaczyna być coraz bardziej konkurencyjny.  Dżardżis jest oazą – i to niemałą. Podobnie jak w powyżej opisywanym przypadku, tak i tutaj największą atrakcję turystyczną stanowią piękne plaże. Tak właśnie z grubsza rzecz biorąc przedstawia się sprawa najbardziej znanych pod kątem turystycznym rejonów w słonecznej Tunezji. Nie zapominajmy o tym, jak tanim krajem jet Tunzja – http://okiemturysty.pl/porady/ceny-w-tunezji/. Nie da się oczywiście wszystkich godnych polecenia miejsc szczegółowo opisać – warto więc przed wyjazdem do Tunezji zapoznać się z publikacjami na jej temat i przewodnikami turystycznymi. Z dostępem do jednych i drugich nie ma dziś na szczęście żadnego problemu.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x