r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Dlaczego warto stawiać na OZE

Anna Bialik, wiceprezes firmy Argus Energy

Odnawialne źródła energii (OZE) to energia otaczająca nas. Pozyskiwać ją można między innymi z: promieniowania słonecznego, ziemi, wiatru lub wody. Znaczenie wykorzystywania energii odnawialnej jest o tyle duże, że mamy ją za darmo, a przy okazji oszczędzamy energię wytwarzaną z ograniczonych zasobów kopalnych. O tej coraz bardziej popularnej dziedzinie rozmawiamy z Anną Bialik, wiceprezes firmy Argus Energy z Jasła, firmy która od wielu lat wdraża i propaguje OZE w naszym regionie.

Dlaczego warto wykorzystywać energię ze Słońca, Ziemi, powietrza czy też wody?

Korzystając z odnawialnych źródeł energii przede wszystkim dbamy o środowisko poprzez ograniczanie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Ponadto jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż wykorzystywanie tradycyjnych źródeł energii, których mamy ograniczoną ilość. Energię odnawialną mamy za darmo i możemy z niej czerpać właściwie bez ograniczeń. Obecnie rozwiązania OZE stają się bardziej dostępne i praktyczne w zastosowaniu, energię odnawialną możemy wykorzystać przy użyciu pomp ciepła do ogrzewania domu, kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej, a panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej.

Wszelkie instalacje OZE postrzegane są nadal jako drogie inwestycje. Jednak okazuje się, że eksploatacyjnie mogą być najtańsze. Skąd bierze się ta zależność?

Systemy wykorzystujące odnawialne źródła to stosunkowo nowe technologie, które nie są jeszcze mocno rozpowszechnione – dlatego nie są one najtańsze. Jednak to, że są drogie jest sprawą pozorną.  Koszty inwestycyjne zwracają nam się w czasie eksploatacji. Na przykładzie pomp ciepła należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z budową kotłowni i późniejszą obsługą tej kotłowni, w tym zakup gazu, węgla czy oleju opałowego. Porównując to do kosztów pompy ciepła oszczędności są duże – nawet o 60% niższe koszty eksploatacyjne w stosunku do oleju opałowego. Nie ma w tej chwili tańszego sposobu ogrzewania. W przypadku instalacji fotowoltaicznych wytworzony prąd możemy spożytkować do własnych celów, a nadwyżkę sprzedać, co przyśpiesza okres zwrotu inwestycji, a w dłuższej perspektywie generuje nam czysty dochód.

Od wielu miesięcy mówi się głośno o projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dlaczego jest ona tak ważna i jakie jest jej znaczenie?

To właśnie ten akt prawny będzie kształtował rynek energii odnawialnej w Polsce. Od formy w jakiej ta ustawa zostanie przyjęta przez Sejm zależy to, czy instalacje OZE staną się bardziej dostępne dla gospodarstw domowych, chociażby ze względu na metody wsparcia tego typu inwestycji. Projekt ustawy wzbudza od pewnego czasu sporo kontrowersji z jednej strony lobby zwolenników OZE, z drugiej – przedstawicieli energetyki zawodowej. Istnieje ryzyko, że jeśli ostateczny kształt ustawy nie będzie w odpowiedni sposób wspierał tego typu rozwiązań, to wiele osób zainteresowanych inwestycją w OZE po prostu z niej zrezygnuje.

Czy moda na ekologiczną energię nie jest chwilowym trendem, o którym za kilka lat nikt nie będzie już pamiętał?

Zdecydowanie nie. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce sektor energii odnawialnej będzie silnie rozwijany jeszcze, przez co najmniej 30 lat. Pamiętajmy, że do 2030 r. musimy spełnić rygorystyczne unijne wymogi dotyczące obniżenia poziomu emisji spalin, ponadto do 2020 roku Polska zobowiązana jest do zwiększenia udziału wytwarzanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do poziomu 20%.

Jak zatem można przekonać potencjalnych klientów do inwestowania w Odnawialne Źródła Energii?

Tutaj potrzeba naprawdę wielotorowych działań, aby zachęcić ludzi do stosowania odnawialnych źródeł energii.  Powinna być zorganizowana ogólnopolska kampania społeczna. W tym zakresie ważne są działania rządu i instytucji dbających o ochronę środowiska. Niewątpliwym czynnikiem, który może przekonać inwestorów do tego typu przedsięwzięć jest system dotacji – tych w niedługim czasie pojawi się wiele. Kluczowe jest również uświadomienie społeczeństwu korzyści, jakie niesie za sobą inwestowanie w OZE. Myśląc o środowisku, myślimy o zdrowiu naszych dzieci i naszych przyszłych pokoleń.

Rozmawiał Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dyn
dyn
2024 lat temu

i pytanie,chyba numer 6. Czy własciciel tego portalu jest pracownikiem w Pani firmie ?

daro
daro
2024 lat temu

Nie jestem hura optymistą w temacie OZE. Powód? Technologia jest nadal mało zaawansowana. Na przykładzie paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu.. sprawnośc mała, koszty wykonania takiej elektronni duzy. W niemczech jest na to bum ale rząd w dużym stopniu dopłaca inwestorom, u nas w polsce oczywiscie z tym problem.

miki rjs
miki rjs
2024 lat temu

takie systemy są nieopłacalne, zwrot to kilkanascie lat… no chyba że będa dotacje rządowe ale rząd przychyla sie do lobby weglowego wiec nikomu nie bedzie sie oplacac wykladac na to pieniedzy

ciekaw
ciekaw
2024 lat temu

wywiad z cyklu: „sama sobie pytania zadam i sama odpowiem”? 😛

brakuje mi konkretów, jakie instalacje oferuje ta firma? jakie są przedziały cenowe, skąd finansowanie? czy są dopłaty?

PS
z fotoshopem to chyba przesada… nie kupuje tego

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x