Rozmaitości i ciekawostki

Ogólnopolski sukces uczennicy Gimnazjum nr 2

Joanna Głąb (kliknij aby powiększyć)

W ramach „Roku Żołnierzy Wyklętych” w Sali Kongresowej Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca ogólnopolski konkurs historyczny „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci”.

W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce w Polsce zajęła Joanna Głąb, uczennica Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle i harcerka działającej przy tej szkole 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy”. Opiekunem Joasi był jej nauczyciel historii i drużynowy – hm. Wiesław Hap.

W swojej pracy przedstawiła sylwetki Żołnierzy Wyklętych z naszego terenu, m.in. przybliżyła działalność w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” legendarnego dowódcy Obwodu ZWZ – AK Jasło Józefa Modrzejewskiego oraz młodych ludzi wywodzących się z lokalnego harcerstwa działających po wojnie w „WiN” i organizacji „Młodzież Wielkiej Polski”. Młoda laureatka dotarła do wielu materiałów i dokumentów (m.in. z archiwum opiekuna – historyka i regionalisty – i ze zbiorów druha Stanisława Peca oraz jego siostry Katarzyny Garbarz z domu Pec), archiwalnych fotografii, relacji, wspomnień i publikacji.

nz. Wiesław Hap wraz z uczennicą Gimnazjum nr 2 Joanną Głąb

Wszystkim, którzy w tym jej pomogli, Joasia bardzo dziękuje. Organizatorami konkursu byli: Fundacja Niepodległości, Ośrodek Karta, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, a odbył się on pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

(DR)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szocik
Szocik
2024 lat temu

Gratulacje Asiu 🙂

spotted: pks jaslo
spotted: pks jaslo
2024 lat temu
dragoness
dragoness
2024 lat temu

Gratulacje, dziewczyno! Oby tak dalej!

kobieta
kobieta
2024 lat temu

super!

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x