Rozmaitości i ciekawostki

Ożenna – malownicza miejscowość warta odwiedzenia

Powiat Jasielski to teren atrakcyjny turystycznie, posiadający wiele ciekawych i niepowtarzalnych miejsc. Jednym z nich jest Ożenna, malownicza miejscowość położona w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, tuż przy granicy z Republiką Słowacką. Można tu wypocząć na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, bo jest to obszar niezwykle interesujący pod względem walorów turystycznych, etnograficznych i historycznych.

Ożenna - droga na Słowację (fot. Wojciech Żebracki, Jaslonet.pl)
Magurski Park Narodowy położony jest w najdalszym południowo-zachodnim zakątku województwa podkarpackiego. Aby go poznać, należy z miejscowości Jasło skierować się na południe, a za Nowym Żmigrodem zobaczymy jego północne zalesione stoki. Dojeżdżając do miejscowości Krempna będziemy w otulinie Parku – w pobliżu jego geograficznego środka. Jadąc dalej drogą relacji Jasło – granica państwa dotrzemy do urokliwej miejscowości – Ożennej.
Ożenna leży tuż przy granicy polsko – słowackiej, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Jest tu tak pięknie, że jeżeli raz się zobaczy okoliczne krajobrazy, będzie się wracać często w te malownicze strony, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Bowiem można tu równie dobrze skupić się na uprawianiu aktywnej turystyki kwalifikowanej, jak i poznawać walory historyczne i kulturowe regionu.
Przez Ożenną przebiega niebieski szlak turystyczny w kierunku Ciechani. Tuż za wsią, szlak pnie się zboczami góry Nad Tysowym, dawną drogą, którą prawdopodobnie biegł szlak handlowy z przełęczy Beskid nad Grabiem do Krempnej oraz Żmigrodu. Atrakcją Ożennej są również znajdujące się w jej okolicy cmentarze z okresu I wojny światowej.
Ożenna to także jedyne w Powiecie Jasielskim przejście graniczne dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 7,5 tony. Dzięki otwarciu tego przejścia w 2000 roku południowa i północna część Beskidu Niskiego uzyskały dogodne połączenie ze Słowacją i Węgrami, a tym samym został wznowiony historyczny szlak handlowy.
W odległości kilku kilometrów od przejścia granicznego z Republiką Słowacji, przy drodze relacji Jasło – granica państwa, w niezwykle malowniczej scenerii położony jest budynek dawnej strażnicy granicznej. Byłyby to doskonała baza noclegową dla turystów i przejezdnych

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hikaru
hikaru
2024 lat temu

wszystko fajnie tylko dlaczego nie ma żadnych zdjęc zachęcających?

jędruś
jędruś
2024 lat temu

Bo to zadupie i nie ma co fotografować.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x