r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

PSSE radzi, jak postępować w czasie upałów

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30˚C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.

PSSE radzi, jak postępować w czasie upałów

Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Przedstawiamy podstawowe zasady przystosowania domu lub mieszkania: Utrzymanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32˚C w dzień i do 24˚C w nocy; Odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa.

Zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach; Wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych.

Warto także wiedzieć, w jaki sposób unikać upałów: Przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu; Unikanie forsownego wysiłku fizycznego; Unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00; Spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnym miejscu np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej); Stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV; Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.

Chłodzenie i nawadnianie organizmu: Branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało; Noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV; Noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia; Picie dużej ilości wody; Unikanie spożywania napojów alkoholowych; Spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew); Przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych.

Każdy człowiek powinien wiedzieć także, jak należy ratować osoby w przypadku wysokich upałów; Jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne-odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy; Przechowywanie leków w temperaturze poniżej 25˚C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca; Zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punku opieki medycznej; Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe;
Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy; przenieść osobę w chłodne miejsce; ułożyć na plecach nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów; obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlowanie, spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30˚C.

Nie należy podawać żadnych leków; osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

lek. Dariusz Pomprowicz
Inspektor Sanitarny w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x