Rozmaitości i ciekawostkiWażne wydarzenia

Talenty w MDK – Izabela Świątek

Jej wzorem jest Jan Matejko, ulubioną pracą mistrza „Bitwa pod Grunwaldem”. 12- letnia Izabela Świątek to kolejny talent, tym razem plastyczny, który został odkryty w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle.

W SP4: „Ratujemy i uczymy ratować”

Talenty nie rodzą się same

Iza trafiła do jasielskiego MDK-u jako dziecko, kiedy rodzice zapisali ją do Ogródkowego Przedszkola. Interesowało ją, tak jak typową duszę artystyczną, wszystko: tańce, teatr, muzyka, plastyka. Okazało się jednak, że miłość do plastyki zwyciężyła.

To nie jest tak, że talent pojawia się nagle. Każdy posiada jakieś zdolności, tylko trzeba umieć je dostrzec. Od tego tu jesteśmy – opowiada Alicja Romanow, nauczycielka plastyki w jasielskim MDK-u, do której od kilku lat na zajęcia przychodzi Iza. – Jeśli ktoś ma predyspozycje to trzeba je rozwijać i tu liczy się przede wszystkim praca, praca i jeszcze raz praca. W taki sposób doskonali się swój warsztat – dodaje A. Romanow.

Ciągnie mnie do tego

Nie umiem tego wytłumaczyć, ale jakoś ciągnie mnie do plastyki. Można tu stworzyć coś własnego i innego. Bardzo lubię tworzyć ciekawe kompozycje, formyopowiada Iza. Zapytana skąd bierze pomysły, zastanawia się i z pewnym zdziwieniem odpowiada – To wychodzi ze mnie – samo. Dziewczynka maluje przede wszystkim pastelami, ale ostatnio  polubiła też linoryt. Tą techniką wykonała zatem pracę, zabytkowy drewniany kościół, która trafiła na ogłoszony przez UNESCO konkurs, teraz obie – uczennica i nauczycielka czekają na wyniki.

Jan Matejko

Iza poznała już wiele technik plastycznych, zna artystów, malarzy i ich prace, ale na pytanie, który malarz jest jej wzorem odpowiada, że Jan Matejko. – Czasami tak się przyglądam „Bitwie pod Grunwaldem”. Wyszukuję szczegóły, które mnie interesują, obserwuję. Ten obraz jest taki ogromny, tyle pracy musiał w niego włożyć. Wyszedł mu taki piękny – mówi z podziwem w głosie dziewczynka. Iza nie wybiega daleko w przyszłość, ma jednak małe marzenie – chciałaby uczyć się w szkole plastycznej.

W SP4: „Ratujemy i uczymy ratować”

Ma dużą szansę

Prace dziewczynki już kilkakrotnie oceniane były bardzo wysoko na wojewódzkich konkursach plastycznych, a to duże wyróżnienie kiedy wybiera się kilka prac spośród kilkuset nadesłanych. – Nie ukrywam, że Iza ma dużą szansę na osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie, tym bardziej, że ma już swój pewien charakterystyczny styl. Poza tym uczenie się na błędach też jest bardzo cenne, a Iza wszelkie uwagi przyjmuje z pokorą i stara się je zastosować, co jednak nie znaczy, że nie lubi mieć własnego zdania – mówi z uśmiechem A. Romanow.

MDK Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
K
K
2024 lat temu

Oby więcej takich rodzynek w cieście miało nasze miasto. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszego rozwijania pasji. To rzeczywiście pasjonujące.

Rikardo
Rikardo
2024 lat temu

brawo

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x