Rozmaitości i ciekawostki

Wokół cyfryzacji telewizji naziemnej

Podsumowaniu działań informacyjnych oraz określeniu planu na najbliższe tygodnie poświęcone było posiedzenie Zespołu do spraw cyfryzacji. W województwie podkarpackim pierwsze wyłączenie sygnału analogowego telewizji i przełączenie na cyfrowy odbędzie się 19 marca.

Nadajnik radiowo-telewizyjny "Sucha Góra" (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, która przewodniczyła spotkaniu podsumowała działania informacyjne prowadzone od 7 listopada ubiegłego roku. Został powołany Zespół do spraw cyfryzacji. Na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zamieszona zastała zakładka „Cyfryzacja”, a z zawartych informacji do tej pory skorzystało ponad 5 tys. użytkowników. W proces informowania zostały zaangażowane także lokalne samorządy, które otrzymały z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w sumie 8 tys. ulotek do rozdysponowania wśród mieszkańców.

Odbyło się również spotkanie z wójtami, burmistrzami, prezydentami i starostami. Informacje na temat cyfryzacji telewizji przekazywane są w szkołach za pośrednictwem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Około 80 tys. uczniów już otrzymało ulotki oraz uczestniczyło w lekcjach poświęconych tej tematyce. Informacje przekazano ponad 50 tys. rodziców podczas szkolnych wywiadówek oraz okolicznościowych spotkań. Ponadto kuratorium zorganizowało konkurs pn. „Naziemna telewizja cyfrowa w moim domu” skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na 11 marca zaplanowano wręczenie nagród laureatom.

Inspekcja handlowa, która prowadzi kontrole w sklepach RTV rozszerzyła je o targowiska. Pod lupą inspektorów znalazły się także sklepy internetowe, oferujące urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej. Wicewojewoda przekazała, że w proces informowania o cyfryzacji telewizji zaangażowane zostały także organizacje pozarządowe, kombatanckie, związki emerytów i rencistów, związki harcerskie, OSP i inne. Na początku marca planowane są spotkania ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Jarosławiu (4 marca) i Sanoku (6 marca).

Posiedzenie Zespołu do spraw cyfryzacji odbyło się 19 lutego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, operatora EmiTel, Polskiego Radia i TVP Rzeszów.

Małgorzata Oczoś
rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x