r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Z odblaskami bezpieczniej!

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego stanowi jeden z priorytetów pracy policjantów naszego powiatu. Okres jesienno – zimowy, to czas kiedy piesi stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami i częściej dochodzi do wypadków z ich udziałem. Dlatego policjanci przypominają, aby korzystać z elementów odblaskowych.

Z odblaskami bezpieczniej!
Z odblaskami bezpieczniej!

Jesienna pogoda sprzyja częstszym spacerom i wycieczkom rowerowym, pamiętajmy jednak by właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zapadający wcześniej zmierzch w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi powodują, że zarówno piesi jak też rowerzyści poruszający się po drogach stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami.

Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym ranem jest dla kierowcy mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy mgły ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości nawet 150 metrów. Ważne jest także, aby piesi unikali ciemnych ubrań, ponieważ są w nich praktycznie niewidoczni dla kierowców.

Policjanci przypominają, także, że w świetle obowiązujących przepisów piesi, poruszający się po drogach o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie tego przepisu może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Zadbajmy także o właściwe oświetlenie rowerów. Każdy rower powinien posiadać z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone i dodatkowo światło odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt.

Warto pamiętać, że zarówno pieszy jak też rowerzysta, poruszając się po drodze nie ma takiej ochrony jak kierowca lub pasażer samochodu. Dlatego tak ważnym staje się noszenie odblasków i bycie widocznym. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i naszych bliskich. Uczmy korzystać z odblasków nasze dzieci i pilnujmy, aby je nosiły. Sami też nie wstydźmy się nosić odblasków nawet wówczas gdy przepisy nas do tego nie zobowiązują. Jeden mały odblask może uratować nasze życie.

KPP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x