r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Zmodernizowane banknoty już w obiegu

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.

fot. archiwum

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie dostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

  • 7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.
  • Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.
  • Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.
  • Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

KWP Rzeszów

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close
X