r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Zmodernizowane banknoty już w obiegu

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.

fot. archiwum

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie dostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

  • 7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.
  • Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.
  • Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.
  • Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

KWP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x