Rozmaitości i ciekawostki

Zostań dawcą krwi

Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Polski Czerwony Krzyż zachęcają do dzielenia się bezcennym darem życia, jakim jest krew. Rozpoczęła się kampania prozdrowotna „ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ KRWI PCK – Przyjdź – Oddaj Honorowo Krew – zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa”, w ramach której odbywać się będą zbiórki krwi.

Zostań dawcą krwi

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa, które znajduje się na drugim piętrze Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Honorowi dawcy krwi przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 11.30.

Wraz z PCK organizujemy kampanię promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dzięki niej pragniemy pomóc ratować ludzkie życie szpitalom, które borykają się z problemem niedoboru krwi. Zachęcam zatem mieszkańców Powiatu Jasielskiego i pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle do przyłączenia się do naszej akcji i dzielenia się bezcennym darem życia – podkreśla Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Małgorzata Cisek – Prajsnar, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, znajdującego się w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle wyjaśnia, że: Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed – także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo dawca ma możliwość regularnego badania lekarskiego, dostaje czekoladę oraz dzień wolny. Zasłużeni dawcy po oddaniu 5 – 6 litrów krwi mają pewne leki za darmo.

Krew jest unikalną substancją. Do dzisiaj mimo postępów w medycynie nie udało się jej sztucznie wytworzyć. Tylko człowiek może ją oddać drugiemu człowiekowi.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x