Judo i karateSport

Międzynarodowe Mistrzostwa Kickboxingu Okręgu Baden w Niemczech

W dniu 22 lutego 2014 zawodnicy Jasielskiego Klubu Kyokushin Karate – sekcja kickboxingu- uczestniczyli w prestiżowych zawodach w Niemczech.

Międzynarodowe Mistrzostwa Kickboxingu Okręgu Baden w Niemczech

W kategorii seniorów fullcontact kickboxing i K-1 Jasło reprezentował Wojciech Buś /do 85 kg/, oraz Michał Pogorzelski /do 80 kg./
Dawid Nguyen Quang, Kuba Zborowski, Tomasz Świstowski i Kamil Berkowicz startowali w kategorii lightcontact juniorów, oraz w kata.
Mistrzostwa odbyły się w olbrzymim obiekcie sportowym „Salierhalle Winterbach” niedaleko Stuttgartu. Ponad 1100 zawodników z 10 państw walczyło na 8 matach i 2 ringach jednocześnie.

Jasielscy zawodnicy spisali się bardzo dobrze zajmując 2 drugie i 2 czwarte miejsca w Mistrzostwach. Drugie miejsce w K-1 fullcontact zajął Wojciech Buś, przegrywając w finale po bardzo wyrównanej walce z zawodnikiem z Rosji. Drugim zawodnikiem który stanął na 2 miejscu podium był Dawid Nguyen Quang /kata juniorów/, ulegając jedynie aktualnemu mistrzowi świata w tej konkurencji. Czwarte miejsce zajął Kuba Zborowski.

Międzynarodowe Mistrzostwa Kickboxingu Okręgu Baden w Niemczech

Doskonałe walki stoczył Michał Pogorzelski, któremu do zdobycia medalu zabrakło trochę szczęścia i obiektywizmu niemieckich sędziów. Przeciwnik Michała, pomimo że był liczony przez sędziego wygrał walkę o 3 miejsce. Oceniając zawody na podkreślenie zasługuje perfekcyjna i tytaniczna praca organizatorów którzy w ciągu 3 godzin zweryfikowali 1100 zawodników – których należało zważyć i sprawdzić ważność badań lekarskich.

Pomimo niemieckiej perfekcji nie obeszło się bez błędów sędziów i nieudolności służb medycznych. Kamil Berkowicz nie mógł kontynuować swojej walki, gdyż lekarzom nie udało się zatamować lekkiego krwawienia z nosa. Lekarz potrzebował również kilku minut …..by ubrać gumowe rękawiczki. Przeciwnik Kuby Zborowskiego po zadaniu zabronionego uderzenia – które kwalifikowało się do bezwzględnej dyskwalifikacji niemieckiego zawodnika – wygrywa walkę.

Sędziowie nie potrafili wytłumaczyć dlaczego w walce juniorów w/g przepisów „lekki kontakt”, które wymagają pełnej kontroli siły ciosu i mają zapewnić bezpieczeństwo walczących – wygrywa zawodnik który zadaje nokautujący cios.

Być może moglibyśmy nie wspominać o tych incydentach, gdyby nie doszło do zupełnie niezrozumiałego i bulwersującego zdarzenia w walce Tomka Świstowskiego z zawodnikiem z Berlina o wejście do półfinału. Walka która była bardzo zacięta i wyrównana wywołała bardzo głośny doping który zagłuszał komendy sędziego na macie. Sędzia, kiedy zawodnicy nie zareagowali na komendę „stop” zamiast wejść pomiędzy zawodników i przerwać walkę, chwycił naszego zawodnika i brutalnie rzucił go na matę. Nasza ekipa złożyła oficjalny protest, który ma być rozpatrzony przez organizację WKU.

Dla zawodników z Niemiec zawody te były eliminacjami do Mistrzostw Świata i ta presja była prawdopodobnie przyczyną tych zdarzeń.
Oczywiście te incydenty nie zniechęciły naszych zawodników do udziału w następnych zawodach, a będą to Mistrzostwa Świata Karate i Kickboxingu organizacji WKU /Światowa Unia Karate i Kickboxingu/ której członkiem jest Jasielski Klub Karate Kyokushin.
Mistrzostwa odbędą się w dniach 25-31 sierpnia w Londynie.

Sekcja kickboxingu Jasielskiego Klubu Kyokushin Karate została powołana dwa miesiące temu i prowadzi zajęcia w dwóch grupach zaawansowania /początkująca i zaawansowana/ bazuje na zawodnikach kyokushin oraz sekcji MMA, która prowadzi zajęcia w Jaśle.
Udział w zawodach był realizowany wspólnie z Miastem Jasło w ramach dotacji celowej na 2014 rok.

Tadeusz Krygowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x