Sport

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

W dniach od 2-go do 15-tego lipca 2014 r. uczniowie klas mundurowych ZS w Trzcinicy po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach na poligonie w Trzciańcu. Tym razem był to kurs unitarny.

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

W czasie jego trwania młodzież została poddana intensywnym ćwiczeniom musztry wojskowej i przechodziła wstępne szkolenie ogólno-wojskowe, na którym poznawali m.in. regulaminy, topografię, pierwszą pomoc na polu walki, budowę broni – włącznie z jej rozkładaniem na części – ideę granatów zaczepnych i obronnych oraz okopów. Nie zabrakło również elementów walki i taktyki.

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej
Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

Kulminacją były manewry kompanii, w czasie których Strzelcy wdrożyli w życie taktykę „zieloną” – wykrywanie przeciwnika, podchodzenie jego pozycji, inicjowanie kontaktu bojowego, a także manewry oskrzydlające. Miały również miejsce nocne alarmy bojowe i pożarowe, podczas których należało, w jak najszybszym czasie, spakować wszystkie swoje rzeczy i ewakuować się przed budynek koszarowca. Dla młodzieży była to nie tylko atrakcja, ale przede wszystkim wyzwanie, gdyż musieli w szybkim tempie przyswajać wiedzę i uczyć się współpracy w drużynie.

Całe szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym umiejętności – strzelcy mieli za zadanie zaliczyć wszystkie zadania egzaminacyjne oceniane według norm wojskowych, które obejmowały m. in. czołganie się na dystansie 50 m, transport amunicji, rozkładanie i składanie karabinka Beryl, udzielanie pierwszej pomocy, łączność, rzut granatem, zakopywanie min oraz zakładanie stroju OP-1 i maski MP-4. Wszyscy uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia swojej sprawności fizycznej. Szkolenie było doskonałym miejscem do poznawania i doskonalenia wiedzy, czy umiejętności praktycznych.

Pomimo profesjonalnego przygotowywania do zawodu – jak warto zauważyć okraszonego niemałym wysiłkiem – obóz był jednocześnie całkiem dobrą zabawą. Jestem przekonana, że ten kurs był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Monika Maksym
ZS TRZCINICA

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close
X