Sport

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

W dniach od 2-go do 15-tego lipca 2014 r. uczniowie klas mundurowych ZS w Trzcinicy po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach na poligonie w Trzciańcu. Tym razem był to kurs unitarny.

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

W czasie jego trwania młodzież została poddana intensywnym ćwiczeniom musztry wojskowej i przechodziła wstępne szkolenie ogólno-wojskowe, na którym poznawali m.in. regulaminy, topografię, pierwszą pomoc na polu walki, budowę broni – włącznie z jej rozkładaniem na części – ideę granatów zaczepnych i obronnych oraz okopów. Nie zabrakło również elementów walki i taktyki.

Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej
Mundurowi z Trzcinicy na unitarce wojskowej

Kulminacją były manewry kompanii, w czasie których Strzelcy wdrożyli w życie taktykę „zieloną” – wykrywanie przeciwnika, podchodzenie jego pozycji, inicjowanie kontaktu bojowego, a także manewry oskrzydlające. Miały również miejsce nocne alarmy bojowe i pożarowe, podczas których należało, w jak najszybszym czasie, spakować wszystkie swoje rzeczy i ewakuować się przed budynek koszarowca. Dla młodzieży była to nie tylko atrakcja, ale przede wszystkim wyzwanie, gdyż musieli w szybkim tempie przyswajać wiedzę i uczyć się współpracy w drużynie.

Całe szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym umiejętności – strzelcy mieli za zadanie zaliczyć wszystkie zadania egzaminacyjne oceniane według norm wojskowych, które obejmowały m. in. czołganie się na dystansie 50 m, transport amunicji, rozkładanie i składanie karabinka Beryl, udzielanie pierwszej pomocy, łączność, rzut granatem, zakopywanie min oraz zakładanie stroju OP-1 i maski MP-4. Wszyscy uczestnicy mieli również możliwość sprawdzenia swojej sprawności fizycznej. Szkolenie było doskonałym miejscem do poznawania i doskonalenia wiedzy, czy umiejętności praktycznych.

Pomimo profesjonalnego przygotowywania do zawodu – jak warto zauważyć okraszonego niemałym wysiłkiem – obóz był jednocześnie całkiem dobrą zabawą. Jestem przekonana, że ten kurs był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Monika Maksym
ZS TRZCINICA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x