InwestycjeWiadomości

Czy na osiedlu Gamrat powstanie sortownia śmieci? Mieszkańcy: nie!

16 listopada br. na osiedlu Gamrat odbyło się spotkanie podczas którego mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z planowaną do realizacji inwestycją polegającą na budowie sortowni odpadów komunalnych i kompostowni, której wnioskodawcą i inwestorem jest  firma PHU EKOMAX Jerzy Kotulak z Jasła.

Czy na osiedlu Gamrat powstanie sortownia śmieci? Mieszkańcy: nie!

W spotkaniu uczestniczyli; inwestor firma EKOMAX Jerzy Kotulak, przedstawiciele firmy Form–Pat, Kazimierz Szerląg, autor raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, architekt, a także burmistrz miasta i pracownicy Urzędu Miejskiego. Organizatorem spotkania był Zarząd Osiedla Gamrat.

Mieszkańcy osiedla mieli wiele wątpliwości co do mającej powstać na dawnych terenach gamrackiego zakładu – sortowni odpadów. – Nie chcemy tu żadnego wysypiska śmieci – mówiono i podkreślano, iż budowa tej inwestycji z pewnością będzie szkodliwa dla samych mieszkańców i środowiska.  Z kolei inwestor przekonywał, że powstanie sortowni i kompostowni odpadów nie jest w żadnym wypadku szkodliwe dla zdrowia i otoczenia – Cała inwestycja to nie wysypisko śmieci i mieścić się będzie w hali. Do hali śmieci będą przywożone, segregowane i wywożone. Będą zachowane najwyższe normy ekologiczne, które całkowicie niwelują wszelkie nieprzyjemne zapachy –  zapewniał Jerzy Kotulak, właściciel firmy EKOMAX.

Czy na osiedlu Gamrat powstanie sortownia śmieci? Mieszkańcy: nie!

Najistotniejszą kwestią poruszoną na spotkaniu była sprawa Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jasła, który zgodnie z podjętą w 2003 roku przez Radę Miasta uchwałą, wskazuje,  iż teren ten jest przeznaczony pod budowę właśnie takiej inwestycji. Sprawę tę wyjaśniał mieszkańcom burmistrz Andrzej Czernecki.  – Pomimo tego, iż w 2007 roku Rada Miejska nie zgodziła się na budowę międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów na terenie Zakładu Gamrat, to wówczas nie zmieniono Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jasła, tym samym dając możliwość kupienia tych terenów prywatnym inwestorom pod takie inwestycje – mówił A.Czernecki.

Taka sytuacja doprowadziła do tego, że zgodnie z prawem firma EKOMAX mogła wykupić teren i przeznaczyć go pod budowę sortowni odpadów wraz z zapleczem i zwrócić się o wydanie potrzebnych decyzji. Obecnie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej, a raport został przekazany do instytucji opiniujących i uzgadniających przedsięwzięcie, czyli do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jaśle i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Mieszkańcy osiedla złożyli protest do burmistrza miasta przeciwko realizacji tej inwestycji.

W Polsce trwają rewolucyjne zmiany w gospodarce odpadami, do których musi się dostosować również Miasto Jasło. Związane są z  uchwaloną przez Parlament oraz podpisaną przez Prezydenta RP ustawą z 1 lipca 2011 r. zmieniającą ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2012 r. Nowelizacja ta całkowicie zmienia zasady odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi, przekazując zarządzanie nią władzom gmin. Tym samym Polska dołącza do większości państw, nie tylko Unii Europejskiej, w których samorządy szczebla podstawowego (gminy) od dawna zarządzają odpadami komunalnymi. Jeżeli w Jaśle nie powstanie sortownia odpadów, to odpady będą musiały być wywożone poza miasto do innych zakładów zajmujących się recyklingiem, co znacznie zwiększy  indywidualne opłaty za odbiór odpadów ponoszone przez wszystkich mieszkańców.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciech
ciech
2024 lat temu

A obskurne komórki na podwórkach i wysypisko śmieci na skarpę od strony Wisłoki to tym słynnym już na całe Podkarpacie miłośnikom ekologii jakoś nie przeszkadzają? Niech wpierw sobie pod oknami posprzątają to nie bedzie im śmierdzieć. A w sprawie zakładu utylizacji nie powinni być w ogóle stroną.

eko
eko
2024 lat temu

P.Kotulak już prowadzi taką działalność na terenie niemalże bezludnym,tj.na pograniczu Sobniów -Wolica w budynkach po byłej tuczarni.Należy skierować pytanie do P.Kotulaka i tych propagujących temat sortowni w Gamracie..Dlaczego nie poszerza działalności właśnie tam,gdzie już taka instalacja istnieje,a chce przenieść śmierdzący i szkodliwy problem w całości na teren osiedlowy,gdzie znajduje się zwarte i zagęszczone budownictwo mieszkaniowe.?Odpowiedz jest prosta.Lobby z Sobniowa i bliskość fortecy P .Czerneckiego i jeszcze innych wpływowych tam wybudowanych w sposób siłowy zamierza wyrzucić z Sobniowa smród nie bacząc na to,że ten teren jest zupełnie nieprzygotowany.Jeśl;i chodzi o opinie nt,temat P.Szerląga i WIOS-iu,to ich ekspertyzy nakierowane są nie na… Czytaj więcej »

osiedlowiec
osiedlowiec
2024 lat temu

Należy tak ważny temat poddać powszechnej dyskusji wśród zainteresowanych.Niemniej jednak należy odświeżyć nieco temat z 2002r,gdy to podobno Urząd m.Krosna przystępując do budowy spalarni śmieci zaprosił naszych mocodawców z UM,w tym P.Czerneckiego do wspólnej inwestycji,Niemniej jednak zaproszenia nie przyjęto.Jeśli to jest prawdą,to należałoby wyjaśnić czym się kierowano.Napewno nie 25 km odległością,bo przez ten okres śmieci wywozi się 85km do Kozodrzy.Dzisiaj temat odpadów by nie istniał. Tutaj należy się sprostowanie do słów P.Kotulaka.Otóż wysegregowana masa biologiczna ze śmieci i z oczyszczalni ścieków zmieszana ze tłuczką szklaną z gruzem ,żwirem wywieziona z hali i będzie pryzmowana na okres dojrzewania na placach na… Czytaj więcej »

ciech
ciech
2024 lat temu

Panie osiedlowiec, z kogo pan robisz większego durnia – z ludzi czy siebie?

LEON
LEON
2024 lat temu

Wreszcie mieszkańcy powiedzieli p. Burmistrzowi-dość wybryków,i jaj z ludzi…Śmietnik niech sobie zrobi wokół swojego domu-ekologiczny,z napisem laureat Ekologi” Wisłoka”…Gratulacje za postawę godną podziwu.Już czas przerwać te zagrażające zdrowiu-smrody,których przybywa,a nie ubywa….

owszem
owszem
2024 lat temu

Powstaną miejsca pracy , brawo nareszcie coś się rusza. Mam nadzieje, że się załapie do pracy bo szukam jej od 2 lat 🙁

.
.
2024 lat temu

Panie „osiedlowiec”, w Krośnie budowali sortownie i składowisko odpadów z wielkimi kłopotami od 1996 r, o spalani nigdy mowy nie było. Jak to teraz wygląda, można przejechać się w stronę Odrzykonia, zobaczyć i dowiedzieć że biorą śmieci od Brzozowa , Sanoka i Dukli po Krosno, nikomu nie przeszkadzają, nawet przyległym osiedlom. Czeszą kasę i śmieją się z głupków którzy muszą im płacić ( i to coraz więcej). Poza tym postawią chyba pomnik Mery i ś.p. Senatora, którzy ocalili ich interes nie dopuszczając do budowy nowocześniejszego zakładu utylizacji odpadów w Jaśle.

Kupa
Kupa
2024 lat temu

Najlepiej budować śmieciarnię w Gamracie, bo tam najwiecej śmieci, i będzie blisko, żeby je posegregować wiekowo.

Tom
Tom
2024 lat temu

Do kupy. Jaki nick taka treść . Ciebie już nie trzeba segregować sam się tym swoim nickiem skazałeś na kompost

kij
kij
2024 lat temu

Jestem jak najbardziej za!

kosz
kosz
2024 lat temu

Jedyne miejsce w Jaśle to tylko gamrat

Jan
Jan
2024 lat temu

A gdzie ” wielki ” obrońca uciśnionych nie jaki Krzys . ? On zawsze był z ludem a teraz jest przeciw ????????????

nick
nick
2024 lat temu

Śmieciownia w Krośnie może całkiem spokojnie przerobić jasielskie śmieci. Budowa co 20 km śmierdzącej szczurowni nie ma sensu.

ciech
ciech
2024 lat temu

Nick: Masz rację, nie potrzeba śmieciowni, bo szczurownie masz już teraz na osiedlu „:Gamrat” dzieki komórkom na króliki i zaśmieconej skarpie na Wisłoce. A w Krośnie akurat nie ma mimo istnienia zakładu utylizacji..

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Kto produkuje najwięcej śmieci, ano to CHORE PAŃSTWO , które najpierw tworzy takie ustawy i przepisy pozwalające na pakowanie produktów codziennego użytku w opakowania nienadające się do powtórnego użycia , czy ekologicznej utylizacji bez szkody dla środowiska, a później wymusza na obywatelach i to bez względu ich zamożność tj. { siłę nabywcza i faktyczny wpływ na produkcję odpadów} na równe pokrywanie kosztów utylizacji wytworzonych odpadów .Skoro są takie nasze CHORE PAŃSTWO tworzy takie pro-ekologiczne ustawy i przepisy to niech znajdzie pieniądze na utylizacje wytworzonych prze siebie odpadów……!!!!!!!!!

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Kto produkuje najwięcej śmieci, ano to CHORE PAŃSTWO , które najpierw tworzy takie ustawy i przepisy pozwalające na pakowanie produktów codziennego użytku w opakowania nienadające się do powtórnego użycia , czy ekologicznej utylizacji bez szkody dla środowiska, a później wymusza na obywatelach i to bez względu ich zamożność tj. { siłę nabywcza i faktyczny wpływ na produkcję odpadów} na równe pokrywanie kosztów utylizacji wytworzonych odpadów .Skoro nasze CHORE PAŃSTWO tworzy takie pro-ekologiczne ustawy i przepisy to niech znajdzie pieniądze na utylizacje wytworzonych prze siebie odpadów……!!!!!!!!!

osiedlowiec
osiedlowiec
2024 lat temu

do ciech.Jeśli szalejesz tak uszczypliwie.Nie możesz przetrawić swojej nienawiści i kolcem Ci w oku komórki przyblokowe na osiedlu.To tutaj należy zamieścić pewne wyjaśnienie.Otóż to już nie są komórki,ale zaadaptowane pomieszczenia na chlewiki,ażeby do skutku w nich przetrzymywać tych co nielegalnie buchtują w mieście i okolicach.Będzie to dla nich na starość dobry okres formacji umysłowej.

Back to top button
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x