MiastoWiadomości

Fotowoltaika na krytym basenie

Pod koniec października na krytej pływalni w Jaśle zamontowana została instalacja układów fotowoltaicznych.

Fotowoltaika na krytym basenie (fot. Urząd Miasta w Jaśle)

Montaż zrealizowany został w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. Projekt realizowany jest przez ZGDW, a współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Całkowita wartość projektu wynosi ok. 83 mln zł, z czego dofinansowanie to ok. 58 mln zł. Jego głównym celem jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W projekcie uczestniczą gminy: Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków oraz Powiat Jasielski. Projekt rozpoczęto w 2012 roku, a jego zakończenie planowane jest w 2017 roku.

Solary i fotowoltaika w mieście

Wartość projektu dla Jasła wynosi 11 544 494,69 zł (dofinansowanie: 8 257 929,23 zł), a jego zakres obejmuje: instalację kolektorów słonecznych na domach prywatnych (533 domy mieszkalne i 2 wspólnoty mieszkaniowe), instalację kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej (kryta pływalnia MOSiR, ośrodek sportu MOSiR, budynek administracyjno-szatniowy przy stadionie „Czarnych”, Gimnazjum Nr 1, Zespół Szkół Miejskich Nr 3), instalację układów fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej – (kryta pływalnia MOSiR, ośrodek sportu MOSiR). W wyniku oszczędności poprzetargowych zakres projektu zostanie rozszerzony i w 2016 roku realizowana będzie dodatkowo instalacja kolektorów słonecznych na domach prywatnych (50 instalacji) oraz instalacja układów fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej (8 budynków).

Porozumienie między burmistrzami

Miasto Jasło, od 15 października br., jest członkiem popularnego ruchu europejskiego „Porozumienie między burmistrzami”. Ruch ten skupia władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

– Celem sygnatariuszy Porozumienia jest zrealizowanie oraz wykroczenie poza unijny cel, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 20 proc. do 2020 roku. Wierzymy, że poprzez realizację tego typu działań jak instalacja kolektorów słonecznych, układów fotowoltaicznych czy programu Sowa, ten cel uda nam się osiągnąć – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanley
Stanley
2024 lat temu

A jeśli można zapytać,to jaką moc maksymalną może ta instalacja fotowoltaiczna uzyskać?

Kitty
Kitty
2024 lat temu

W dniu dzisiejszym o godz 12.00 odbyło się podłączenie instalacji do sieci. Zostanie przeprowadzone jeszcze kilka prób które mają za zadanie skontrolować sprawność poszczególnych elementów instalacji.

Kitty
Kitty
2024 lat temu

Maksymalna moc to 123 KW

Kitty
Kitty
2024 lat temu

Max ok. 150 KW w praktyce, teoretycznie 180 KW

Stanley
Stanley
2024 lat temu

To ładnie,dziękuję za info.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x